SP 2009, Natjecanje po skupinama, Skupina B, 2. kolo, 18.01.2009, 20:30 h, Split, Spaladium Arena, gledatelja: 9.000
Suci: Elmoamli i Shaban (oba Egipat)
Kuvajt
Kuvajt
21:40(13:22) Hrvatska
Hrvatska

Malo muke, puno trke, +19

Bernard Jurišić, Mihaela Bradovski • nedjelja, 18.01.2009.

Hrvatski rukometaši ubilježili su i drugu pobjedu na Svjetskom prvenstvu. Nakon muke s Korejcima, danas je sve izgledalo puno bolje i uvjerljivije protiv nedoraslog Kuvajta. Gotovo 9.000 gledatelja uživalo je u lijepoj večeri u Spaladium Areni...

UKUPNO40102/35

Kao što je stari, dobar običaj da se mučimo na startu velikih natjecanja, tako imamo i običaj nešto duže od ostalih reprezentacija našeg ranga lomiti otpor autsajdera. 14 nam je minuta trebalo u prvom poluvremenu da se konačno odlijepimo od Kuvajćana i riješimo današnji susret.

Bez Ivana Balića i s kratkotrajnim sudjelovanjem kapetana Metličića, do 13. minute na semaforu je svijetlilo tek 8:7 za Hrvatsku, uz promatrački status našeg vratara Venija Loserta. Dvije njegove vezane obrane (od samo četiri u prvom poluvremenu), kreirale su seriju naših od 4:0, na krilima raspoloženog Ivana Čupića.

U 21. minuti vodili smo 16:11, a nova serija od 4:0, opet s potpisom našeg desnokrilnog "Čupka", odvela nas je na konačno realnijih i normalnijih 20:11 u 26. minuti. Do odmora smo već uspjeli ukrcati 22 pogotka, no mogli smo i morali primiti manje od 13.

Stvari su u drugom dijelu ipak sjele na svoje mjesto, a Lino Červar je uspio rastrčati cijelu momčad. Uloga prve napadačke opcije na početku drugog dijela preselila se s desnog na lijevo krilo, a Čupićevu ulogu preuzeo je Goran Šprem. Njegova serija okrunjena presječenom loptom i pogotkom iz kontre u 40. minuti donijeli su Hrvatskoj prednost od 30:15 u 40. minuti.

Lošeg Loserta na vratima je zamijenio nešto raspoloženiji Alilović, ali od obojice je više "obrana" skupio Tonči Valčić, koji je odlično reagirao blokiranjem nekoliko kuvajtskih udaraca.

Povratkom Pere Metličića na teren, momčad se uozbiljila i razlika je dodatno narasla. Raspucao se konačno i Vedran Zrnić, a prednost Hrvatske narasla je do 36:18 u 52. i najviših 39:20 u posljednjoj minuti.

Ubilježila je Hrvatska tako i ove bodove koji su bili unaprijed upisani. Najvažnije od svega - bez novih ozljeda, posebno s obzirom na to da smo vidjeli težu ozljedu koljena Hasana Alshattija na početku drugog poluvremena i s danom odmora više za Ivana Balića.

Ima tu još posla za Červara, posebno u obrambenom dijelu koji nije bio na vrhunskoj razini. Bodovi su upisani, u ponedjeljak slijedi Kuba!