Safin se izborio za Federera

Borna Rupnik • srijeda, 21.01.2009.

Treći dan muškog dijela natjecanja na Australian Openu donio je nekoliko uzbuđenja. Favoriti uglavnom uredno odrađuju svoj posao, ali od nositelja su u maratonskim mečevima ispali Francuz Paul-Henri Mathieu, Argentinac David Nalbandian, Nijemac Phillip Kohlschreiber, te Šveđanin Robin Söderling. Roger Federer i Novak Đoković svojim su protivnicima prepustili ukupno 15 gemova...

26. nositelj Australian Opena, Rus Marat Safin, sigurnom je pobjedom nad Španjolcem Guillermom Garcia-Lopezom osigurao dvoboj protiv donedavno nedodirljivog prvog igrača svijeta, Švicarca Rogera Federera.

Garcia-Lopez je jedinu izglednu priliku imao u prvom setu, pri rezultatu 5:5, ali je Safin break-loptu spasio asem, oduzeo protivniku servis i povratka za Španjolca više nije bilo. Rus je bez problema osvajao poene s crte, a u oba je preostala seta napravio breakove na samom početku i začas riješio sve dileme.

Vezane vijesti

Roger Federer lako je preskočio prepreku zvanu Jevgenij Korolev i za manje od sat i pol igre rezervirao svoje mjesto u trećem kolu. Doduše, njegov mu je protivnik svesrdno pomogao: Korolev je napravio čak 44 neprisiljene pogreške, te iz ovog dvoboja nije mogao izvući nimalo bolji rezultat od glatkog poraza u tri seta (6:2, 6:3, 6:1).

Treći nositelj Novak Đoković jednako se opušteno obračunao s Francuzem Jeremyjem Chardyem. Đoković se zbog tračka neizvjesnosti u prvom setu (7:5) na terenu zadržao malo duže od Federera, no prolaz u sljedeći krug niti u jednom trenutku nije dolazio u pitanje. Đoković je iskoristio svih šest prilika za break i pogađao 71% prvih servisa.

Njemu će se u trećem kolu suprostaviti Amerikanac Amir Delić, koji je nakon tri sata i 20 minuta, odnosno pet setova, kući otpravio još jednog francuskog predstavnika, Paul-Henrija Mathieua. Francuz je brzo dobio prva dva seta (6:1 i 6:3), ali tada je uslijedio veliki preokret. Delić treći osvaja rezultatom 6:3, četvrti dobiva u tie-breaku, a u odlučujućem, petom setu, koristi psihološku prednost i slavi rezultatom 9:7.

David Nalbandian prokockao je vodstvo od 2:1 u setovima protiv Yen-Hsuna Lua. Zadnja dva seta izgubio je 6:4 i 6:2 te propustio doći u priliku ponoviti 2006. godinu, kada je u Melbourneu igrao polufinale. Robina Söderlinga izbacio je Cipranin Marcos Baghdatis u četiri seta, također preokrenuvši suparnikovo vodstvo.

Nakon što je naš Marin Čilić izbacio Janka Tipsarevića, od turnira se oprostio treći srpski tenisač, Viktor Troicki. Protiv Španjolca Tommyja Robreda nije imao niti najmanje šanse i može se pohvaliti tek s četiri osvojena gema i nulom u trećem setu. Na Čilića će se namjeriti David Ferrer, koji je također bez ikakvih problema svladao Slovaka Dominika Hrbatyja, pridošlog iz kvalifikacija.

Domaće je navijače u posljednjem susretu dana razočarao Luksemburžanin Gilles Müller, izbacivši mladu nadu australskog tenisa, 18-godišnjeg Bernarda Tomića.

Tenisači, drugo kolo: Troicki (Srbija) - Robredo (Španjolska, 21) 1:6, 3:6, 0:6, Mathieu (Francuska, 28) - Delic (SAD, LL) 6:1, 6:3, 3:6 6:7 (3), 7:9, Đoković (Srbija, 3) - Chardy (Francuska) 7:5, 6:1, 6:3, Ferrer (Španjolska, 11) - Hrbaty (Slovačka, Q) 6:2, 6:2, 6:1, Wawrinka (Švicarska, 15) - Klein (Australija, WC) 6:3, 6:4, 6:4, Berdych (Češka, 20) - Dabul (Argentina) 6:1, 6:1, 6:3, Safin (Rusija, 26) - Garcia-Lopez (Španjolska) 7:5, 6:2, 6:2, Federer (Švicarska, 2) - Korolev (Rusija, Q) 6:2, 6:3, 6:1, Nalbandian (Argentina, 10) - Lu (Kineski Tajpeh) 6:4, 5:7, 4:6, 6:4, 6:2, Söderling (Švedska, 16) - Baghdatis (Cipar) 6:3, 5:7, 3:6, 3:6, Fish (SAD, 23) - Bolelli (Italija) 6:4, 6:1, 7:5, Roddick (SAD, 7) - Malisse (Belgija, Q) 4:6, 6:2, 7:6 (1), 6:2 , Kohlschreiber (Njemačka, 32) - Santoro (Francuska) 7:5, 5:7, 6:3, 5:7, 3:6, Del Potro (Argentina, 8) - Mayer (Njemačka, Q) 6:1, 7:5, 6:2, Müller (Luksemburg) - Tomić (Australija, WC) 3:6, 6:1, 6:4, 6:2