SP 2009, Završnica, Polufinale, 30.01.2009, 17:30 h, Split, Spaladium Arena, gledatelja: 9.000
Suci: Gousko i Repkin (oba Bjelorusija)
Francuska
Francuska
27:22(16:11) Danska
Danska

Francuzi suvereno, finale bez Abaloa?

Bernard Jurišić, Ivana Strahija • petak, 30.01.2009.

Prvo polufinale Svjetskog prvenstva nije donijelo veliku neizvjesnost. Lakoća kojom su Francuzi pomeli pod Spaladium Arene Dancima još je jednom pokazala da će predstavljati težak posao za bilo kojeg od dva moguća suparnika u finalu...

UKUPNO2271/10

Francuzi i Danci ukrstili su koplja u prvom polufinalu, pred 9.000 gledatelja u splitskoj Spaladium Areni. Francuzi su opravdali ulogu favorita i pobjedom se plasirali u nedjeljno finale u Zagrebu.

Francuzi su od prve minute diktirali ritam utakmice, držeći jedan ili dva pogotka prednosti. Prvi put su granicu od dva razlike probili u 18. minuti, kad su Karabatićevim pogotkom otišli na 10:7.

U dvoboju ponajboljih svjetskih vratara, Omeyer je zasjenio Hvidta u prvom dijelu, a upravo je njegovih nekoliko dobrih reakcija pokrenulo novu francuski seriju na kraju prvog dijela. S 4:0 Francuzi su finiširali prvo poluvrijeme i na odmor otišli s već vrlo ozbiljnih 16:11.

Na ulazu u drugi dio Francuzi su definitivno prelomili susret. S dva pogotka otišli su na 18:11, a uz to Dancima nisu dozvolili da poentiraju ravno 7 minuta drugog dijela. I s igračem manje Francuzi su djelovali moćno, održavali prednost od 7 pogodaka i osigurali si završnicu susreta bez stresa.

Danski vratar Hvidt potpuno je zakazao, što dokazuje očajnički pokušaj s pričuvom Jacobsenom u utakmici kakva je polufinale Svjetskog prvenstva. Nije pomoglo, štoviše, otišli su Francuzi i na 23:15 u 46. minuti, prevdođeni Omeyerom na vratima i munjevitim Lucom Abaloom u napadu.

Međutim, Abalo susret nije završio jer je u 54. minuti iz sedmerca pogodio u glavu Jacobsena, što su suci okarakterizirali nesportskim i dodijelili mu direktan crveni karton. Bit će zanimljivo vidjeti hoće li od IHF-a dobiti utakmicu kazne i propustiti nedjeljno finale u Zagrebu.

Danci ipak nisu mogli ozbiljnije priprijetiti, iako se splitska publika svrstala na njihovu stranu u završnici. Stigli su do 24:20 u 55. minuti, no dalje ipak nisu mogli.

Francuzi su tako na impresivan način odradili svoj polufinalni posao i u odličnom raspoloženju se vraćaju u Zagreb na finalni okršaj. Iako su i danas igrali bez ozlijeđenog Dinarta, njegovim eventualnim oporavkom do nedjelje Francuzi bi dobili značajan adut više. No, puno važnije pitanje trenutno jest - hoće li u finalu biti bez svog sjajnog ljevaka Abaloa?