Vrijeme je za pravu košarku

Goran Markuš • srijeda, 18.02.2009.

All-Star vikend je iza nas, a novih deset sinoćnjih ogleda vratilo nas je u mainstream NBA-a, košarku. S jedne strane imali smo nevjerojatnog Howarda koji je uspio izvući svoju momčad iz ogromnih problema u kojima su se našli dok niti 47 poena Kevina Duranta nije pomoglo Thunderu od izvlačenja iz 41. ovosezonskog poraza. Naravno, ne smijemo zaboraviti niti veliku pobjedu Knicksa protiv Spursa koji bez Ginobilija očito nisu oni pravi...

Zbog ozljede gležnja Emanuel Ginobili sinoć se nije pojavio na terenu i odmah smo mogli vidjeti što to znači za Spurse. Loš start sezone kasnije je dokazano bio uvjetovan neigranjem Ginobilija i Tonyja Parkera (14 poena, 7 asistencija), a u sinoćnjoj vrlo tijesnoj završnici Knicksima je bila dovoljna odsutnost samo jednog od njih.

Kad moraš prekinuti seriju od šest uzastopnih poraza početak susreta sa Spursima zasigurno ti nije ugodan, no to nije spriječilo Natea Robinsona (32 poena, 10 skokova). Naime, u svojem posljednjem susretu prije kratke pauze, onom protiv Clippersa, Nate je zabio 33 poena uz devet skokova i 15 asistencija da bi se sinoć ponovno prometnuo u glavnog igrača New Yorka.

Bila je to vrlo otvorena utakmica što i ne čudi uzmemo li u obzir lošu obranu po kojoj su Knicksi poznati, no ovog im puta ipak treba priznati makar malo veću ozbiljnost na svojoj strani terena. Osim nekoliko smiješno laganih prolazaka odličnog Francuza New York je odigrao zadovoljavajuću obranu, a sjajan napad rezultirao je produžetkom.

U produžetku riječ preuzima Robinsom koji sam radi 2:6 seriju u uvodne tri minute, a preciznim šutom Ala Harringtona (11 poena, 10 skokova) New York odlazi na za Spurse nedostižnih +6 90 sekundi prije kraja susreta. Izuzev Robinsona i Harringtona kod Knicksa svakako moramo spomenuti i double-double Davida Leeja (13 poena, 12 skokova) dok se kod San Antonia, očekivano, posebno istaknuo tek Tim Duncan upisavši 26 poena, uz 15 skokova i pet asistencija, a zaboraviti ne smijemo niti iznenađujuće uspješnog Rogera Masona (20 poena, 6 skokova).

Dwight Howard (45 poena, 19 skokova, 8 blokova) još je jednom maestralnom predstavom dokazao zašto se smatra trenutno uvjerljivo najboljim centrom NBA lige. 18. uzastopnim double-double učinkom sinoć je uspio izjednačiti rekord velikog Shaquillea O'Neala, postaviti osobni rekord u broju zabijenih poena i istovremeno izvući svoj Magic iz provalije te im donijeti 39. ovosezonsku pobjedu.

Iako je Magic bolje ušao u susret timskom igrom Bobcatsi predvođeni Raymondom Feltonom (22 poena, 10 skokova, 5 asistencija) bježe na +7 nakon 24. minute igre, a već u tom trenutku Howard je upisao 19 poena, šest skokova i tri blokade. Za Orlando problem je bio što niti jedan Dwightov suigrač nije prošao jadnih pet poena što u nastavku ubrzo ispravlja odličan Rashard Lewis (17 poena, 6 skokova).

Orlando Magic - Charlotte Bobcats

Makar ovakva mala pomoć ekipe bila je dovoljna da Howard još jače zagrize što rezultira produžetkom za koji Orlando ipak treba zahvaliti i J. J. Redicku (10 poena), igraču koji je pogodio tricu za izjednačenje samo osam sekundi prije završne sirene. "Dwight je bio nevjerojatan! Ma šta nevjerojatan, fenomenalan. Uzeo nas je na leđa i doslovce odnio do pobjede", izjavio je presretan trener Magica, Stan Van Gundy nakon susreta.

Pruženu priliku dvojac Howard - Hidayet Turkoglu (13 poena, 5 skokova, 7 asistencija) nije mislio propustiti. Naime, nakon uvodnog koša Raje Bella (13 poena, 6 skokova) gorespomenuti dvojac radi 8:0 seriju i osigurava 39. ovosezonsku pobjedu za Orlando, samo jednu manje od drugoplasiranog Clevelanda u ukupnom poretku Istočne konferencije.

Odličan nastup tijekom All-Star vikenda očito nije umorio sjajnog Kevina Duranta čijih 47 sinoćnjih poena ipak nije bilo dovoljno za pobjedu Thundera nad vrlo raspoloženim Davidom Westom (37 poena, 13 skokova) i njegovim Hornetsima.

Na leđima Westa i Chrisa Paula (21 poen, 8 asistencija) Hornetsi rade velikih +16 već nakon uvodnih 12 minuta igre, a Thunder rezultat uspijeva izjednačiti tek u posljednjoj četvrtini. Tricom Duranta 13 sekundi prije kraja Thunder je stigao do rezultat 98:98 i već su jednom nogom bili u produžetku, no sjajan Paul polaže samo 2.7 sekundi prije kraja za konačnih +2 New Orleansa.

Iako su priče o njegovom odlasku iz Milwaukeeja i više nego aktualne, upravo je Richard Jefferson (29 poena, 5 skokova, 5 asistencija) najzaslužniji za iznenađujuću gostujuću pobjedu Bucksa kod pomalo oronulih Pistonsa. Rano vodstvo omogućilo je mirnu utakmicu za goste, a probudivši se tek u posljednjoj četvrtini Detroit se nije uspio vratiti u egal. U petom uzastopnom porazu Pistonsa valja istaknuti tek dvojac Antonio McDyess (24 poena, 14 skokova) - Richard Hamilton (22 poena).

Otjeravši Terryja Portera i postavivši Alvina Gentryja novim trenerom Phoenix se neposredno vratio i run-and-gun košarci što su dokazali i sinoćnjim ogledom sa Clippersima. Zabivši ogromnih 140 poena sa velikih +40 Sunsi su još jednom dokazali da im ovakav stil i više nego odgovara istovremeno svim svojim fanovima dali makar naslutiti da bi ovim rezultatom uprava mogla biti potaknuta da ipak ne rasproda cijelu i više nego odličnu momčad.

Sa velikih +32 Sunsi su pitanje pobjednika riješili već na poluvremenu. Sa 24 poena Clipperse je predvodio Eric Gordon dok su do 20 poena stigla čak trojica igrača Phoenixa: Leandro Barbosa (24 poena, 7 skokova, 5 asistencija) - Amare Stoudemire (23 poena, 5 skokova) - Grant Hill (20 poena). Za kraj vrijedi spomenuti i veterana Stevea Nasha koji je uz osam poena upisao i deset asistencija.

Odličnom drugom i trećom četvrtinom Lakersi su uspjeli doći i do 43. ovosezonske pobjede, no ovog puta Kobe Bryant (10 poena) nije bio prvi čovjek momčadi. Ulogu vođe preuzeo je sjajni Pau Gasol koji je upisavši 12 poena, 13 skokova i deset asistencija uspio doći do trećeg triple-double učinka u karijeri, a slijedio ga je sjajan Lamar Odom (15 poena, 20 skokova, 5 asistencija) sa svojim double-double učinkom. Kod poraženih Hawksa valja izdvojiti tek 14 poena i pet asistencija Joea Johnsona.