1. Hrvatska nogometna liga, 19. kolo, 22.02.2009, 20:15 h, Split, Gradski stadion u Poljudu, gledatelja: 38.000
Suci: Ivan Bebek (Rijeka), Novosel (Vrbovec), Grgec (Bistra)

Hajduk u derbiju osvojio vrh

Bernard Jurišić, Marin Vuković • nedjelja, 22.02.2009.

Toliko iščekivani najveći derbi hrvatskog nogometa odigran je danas pred gotovo 40.000 gledatelja u Splitu. U još jednom tvrdom, klasičnom hrvatskom derbiju, nogometaši Hajduka nadigrali su i pobijedili Dinamo i preuzeli vrh prvoligaške ljestvice...

Dosad su derbiji uglavnom prekidani bakljadama početkom drugog poluvremena, no ovaj je derbi po mnogo čemu bio poseban. Pa je večeras utakmica "prekinuta" i prije negoli je počela, zbog Torcidine prekrasne koreografije s papirićima koji su padali s krova stadiona. Torcidaši su ipak malo pretjerali s količinom, pa je početak kasnio 15 minuta dok je travnjak barem malo očišćen.

Dinamo je bez podrške svojih 1.500 BBB-a bio u prvih desetak minuta, jer su se gostujući navijači "zabavljali" paljenjem sjedalica i koškanjem s policajcima. S druge strane, orila je pjesma možda i svih 40.000 gledatelja, koji su ispunili baš svaki mogući komadić prostora na poljudskom stadionu.

Hajdukovi igrači krenuli su žestoko, no više po nogama Dinamovaca nego prema njihovim vratima. Najprije je Jurica Buljat pokosio Mandžukića na samom otvaranju susreta, da bi već u 3. minuti Andrić dobio prvi žuti karton zbog oštrog starta na Bišćanu. Do poluvremena su protivnici već nakupili čak šest opomena, što je jasno očitavalo sliku današnjeg, kao i svakog drugog derbija Hajduka i Dinama u zadnje vrijeme.

Prvu ozbiljniju prigodu imao je Dinamo. Hrgović je ubacio iz slobodnog udarca u 13. minuti, lopta je preskočila sredinu i došla do Lovrena na drugoj vratnici, koji ju je uspio primiriti, ali puca preko grede.

20 minuta trajala je klasična rovovska bitna na sredini terena, u kojoj je Dinamo izgledao napadački organiziranije, a Hajdukovi su se napadački pokušaji uglavnom svodili na nabijanje prema odsječenom Kaliniću. Jedinu izrađenu akciju u prvom dijelu Hajdukovci su odigrali u 34. minuti, kad je Kalinić prekratak na ubačaj Strinića s lijevog boka.

Kad se očekivao posljednji sučev zvižduk, dogodio se sporni trenutak koji je Hajdukovce doveo u prednost. Andrić je izveo slobodan udarac s 18 metara, lopta je zapela u "živom zidu" Dinama, a sudac Bebek pokazao je na bijelu točku. Nikola Kalinić mirno i sigurno realizirao je najstrožu kaznu i odveo svoju momčad na odmor s prednošću od 1:0.

Kako su završili prvo, tako su nastavili i u drugom poluvremenu domaćini. Kalinić je ukrao jednu loptu Kovaču na 30 metara i proslijedio je Senijadu Ibričiću koji vuče nekoliko koraka i odapinje s 20 metarapod gredu, neobranjivo za 2:0 Hajduka. Veliku prednost Splićani su stvorili u samo pet minuta razmaka.

Uslijedio je već tradicionalni petominutni prekid zbog bakljade domaćih navijača na sjevernoj tribini, a Dinamov trener pokušao je Moralesom umjesto Calella pojačati napadački potencijal svoje momčadi. Ušli su još i Tadić i Sivonjić, zagrebačka momčad morala je krenuti naprijed.

Međutim, no kretanja naprijed modri igrači nisu došli ni do "k". Ništa, baš ništa nisu napravili u 40 preostalih minuta. Niti jedan udarac nije otišao prema vratima Subašića sve do 88. minute, kad je nakon drugog žutog kartona Jurice Buljata Bišćan neprecizno pucao nakon slobodnog udarca za Dinamo. Još je Sivonjić zaprijetio u prvoj minuti sudačke nadoknade, no ostalo je samo na prijetnji.

Debi u Hajdukovom dresu u službenoj utakmici upisao je Giovanni Rosso, a Hajdukovi igrači bez većih problema kontrolirali su igru i situaciju na terenu s igračem manje. Drugi žuti u trećoj minuti sudačke nadoknade zaradio je i Lovren, pa su obje momčadi kraj dočekale bez desnih braniča.

Bio je to još jedan derbi u kojemu nije bilo lijepog nogometa, ni poteza za uživanje. No, bilo je puno borbenosti i trke, u kojima je Hajduk na kraju ipak došao do zaslužene pobjede. Dinamo je svojom igrom večeras potpuno razočarao, a Hajduk se popeo na vrh prvenstvene ljestvice.