1. Hrvatska nogometna liga, 20. kolo, 01.03.2009, 15:30 h, HNK Cibalia, gledatelja: 1500
Suci: Šunjić (Split), Matić (Zagreb), Tomić (Zagreb)
Cibalia
Cibalia
Ivan Baraban 58'
1:0 Varaždin
Varaždin

S(p)retni Baraban!

Ivana Strahija, Ante Jukić • nedjelja, 01.03.2009.

Pogotkom jockera s klupe, Ivana Barabana, Cibalia je zasluženo pobijedila vrlo slabi Varteks u susretu 20. kola NHL-a. Istina, nisu ni Vinkovčani bili pretjerano spektakularni, ali da su bili bolji makar za taj jedan gol - jesu...

Ivan Baraban
46'
18
Ivan Babić
85'
13
Marijan Matić
87'
Dražen Besek

Ni prekrasno sunčano vrijeme prvog dana u ožujku mjesecu, ni premijerna domaća utakmica Cibalije u proljetnom dijelu prvenstva, nisu na stadion uz Bosut privukli značajniji broj gledatelja. Okupilo se tek njih 1500 najzagriženijih, a prava je šteta što ih nije bilo više, jer bila je to utakmica koja je zaslužila prolaznu ocjenu.

Mlade snage izmamile pljesak

Prije početka dvoboja upriličena je mala svečanost u čast kadeta i juniora vinkovačke Cibalije, koji su nedavno osvojili Kup Hrvatske u svojim kategorijama. Bravo, mladi nebesko-plavi lavovi!

Prvo uzbuđenje vidjeli smo već u trećoj minuti, kada je Pavličić isprobao svoj udarac s ruba šesnaesterca. Ipak, još jednom se potvrdilo da desna noga lucidnog vinkovačkog veznjaka nije ni približno jednako opasna kao "ljevica", tako da je Mađarić bez previše problema zaustavio njegov pokušaj.

Puno teži posao varaždinski vratar imao je u 16. minuti. Nakon odličnog centaršuta Pavličića, visoko je u protivničkom petercu skočio Medvid, no Mađarić je odličnim refleksom sačuvao mrežu i održao svoju momčad u egalu. Ovo vrlo neugodno razdoblje utakmice za "krojače" okončano je u 20. minuti, još jednim opasnim, ali i neuspješnim pokušajem Medvida.

Poslije uvodnog, možemo reći očekivanog pritiska domaćina, igra se u drugoj polovici prvog poluvremena dosta razvodnila, a posebno su dužni ostali Varaždinci, koji do odlaska na odmor nisu uputili nijedan ozbiljniji pokušaj prema vratima Davora Burcse.

White Stonesi potjerani

Utakmicu nisu mogli pratiti vjerni navijači Varteksa, White Stonesi, koji su pristigli u Vinkovce. Kako doznajemo, na ulazu na stadion Varaždincima je postavljen uvjet da kupe ulaznice po 40 kuna (umjesto za navijače uobičajenih 20), na što su White Stonesi replicirali zahtjevom da ih se ukoliko kupe skuplje karte smjesti na centralnu tribinu.

Došlo je međutim do koškanja, a kako saznajemo od samih navijača, od strane policije je nastradao i jedan mladi White Stones, koji je dobio jači udarac u nos, pa je bilo i krvi.

Šteta što 120 varaždinskih navijača nije moglo izraziti podršku svom klubu, susret bi svakako bio zanimljiviji, a Varteksu bi bilo ljepše igrati.

Baš kao što je to bio slučaj u prvom dijelu, Vinkovčani su i nastavak otvorili dobrom prilikom. Mazalovićev pokušaj je, istina, bio nešto opasniji nego Pavličićev, ali ishod je bio isti - na semaforu i dalje "svijetli" 0:0.

Dosta nezadovoljstva u varaždinskim redovima mogla bi izazvati situacija iz 56. minute. Goran Mujanović je, dojma smo, povučen za dres u svom pohodu prema golu domaćina, no sudac Šunjić ostao je nijem, ništa od jedanaesterca. Da stvar za goste bude gora, praktički već u sljedećem napadu u kaznenom prostoru Varteksa neshvatljivo je sam ostao Baraban, koji je uspio u gol ugurati nabacivanje Medvida. Baraban je, inače, u igru ušao na poluvremenu, umjesto nevidljivog Makarina.

Iako se očekivalo da će nakon primljenog pogotka "krojači" konačno pokazati zašto su na "papiru" bolja momčad, to se nije dogodilo. Jedinu priliku u drugom dijelu, ujedno i najbolju na utakmici, gosti su imali u 79. minuti, no dobar udarac Vuka domaći vratar Burcsa uspio je ukrotiti.

Bilo je to posljednje uzbuđenje na utakmici, tri vrlo važna boda ostala su uz Bosut, a gostima preostaje proanalizirati zašto su danas bili toliko blijedi i sterilni.