1. Hrvatska nogometna liga, 20. kolo, 01.03.2009, 15:30 h, Zagreb, Kranjčevićeva, gledatelja: 500
Suci: Marko Matoc (Zaprešić), Volf (Rijeka), Žudetić (Pula)

Borna Rupnik • nedjelja, 01.03.2009.

U Kranjčevićevoj je sesvetska Croatia povela protiv Zagreba, ali je nakon isključenja vratara Radoša primila četiri pogotka i po drugi puta zaredom napustila teren s desetoricom nogometaša pognute glave...

Marko Šimić
39'
21
Saša Mus
56'
11
Martin Šaban
74'
Davor Piškor
73'
13
Marin Oršulić
78'
3
Dino Štiglec
85'
Luka Pavlović

Već viđeno, rekli bi pratitelji sesvetskog prvoligaškog puta. Nakon što su u prošlom kolu protiv Varteksa sredinom prvog dijela ostali bez isključenog Jasmina Agića i ubilježili poraz, protiv Zagreba je crveni karton deset minuta prije kraja prvog poluvremena zaradio vratar Ivan Radoš, a Croatia se ponovno nije mogla nositi s brojčano nadmoćnim suparnikom.

Počelo je dobro za Zagreb. Već u 22. sekundi susreta Davor Vugrinec natrčava na Radoševu odbijenu loptu, ali pogađa vratnicu. Međutim, pritisak Pjesnika iz prvih petnaestak minuta nije urodio plodom te je s druge strane stigla kazna. Udarac iz kuta izveo je Antun Palić, lopta se odbila do novopridošlog Makedonca Artima Pollozhanija, koji puca sa 17 metara, a lopta u gužvi unutar kaznenog prostora mijenja smjer i vara Josipa Škorića.

Croatia nije uspjela iskoristiti svoj nalet jer je Aljoša Vojnović propustio dvije do tri poluprilike, ali ni Zagreb nije uspijevao uspostaviti konkretnu i učinkovitu igru. No, utakmica je prelomljena u 36. minuti, kada Ivan Krstanović izbija sam pred Radoša, a sudac Matoc procjenjuje da je vratar Croatije igrao rukom izvan svog kaznenog prostora i šalje ga u svlačionicu.

Uslijedio je slobodni udarac Davora Vugrinca kojega uz dosta muke hvata rezervni vratar Marko Šimić. Šimić je u igru ušao umjesto slabog Gorana Juroša, a još je veće probleme imao u 43. minuti kada mu iz ruku ispada Mujdžin centaršut, ali sesvetska obrana izbija loptu s gol-linije. No, samo minutu poslije spasa mu više nije bilo - raspoloženi Josip Jurendić šalje loptu paralelno s linijom 16 metara, do nje dolazi Matija Špičić i zabija za 1:1.

S tim se rezultatom i otišlo na odmor, a nastavak susreta bio je samo hladnokrvna egzekucija stalnih stanovnika Kranjčevićeve ulice. U 60. minuti Krstanović smiruje Špičićevo dodavanje, okreće se oko svog protivnika i smireno pogađa suprotni kut Šimićevog gola. Priliku za novo izjednačenje propustio je Vojnović nakon proigravanja Antonija Mamića, a Šimić je izvrsnim obranama pokušaja nečuvanog Marka Kartela i Ivana Krstanovića odgodio konačnu odluku o pobjedniku do 77. minute.

Tada na scenu stupa Davor Vugrinec, kojega izvrsno pronalazi Mensur Mujdža, a Vuga manirom rasnog strijelca matira Šimića za 3:1. Konačni rezultat postavio je u 84. minuti Vugrinec svojim drugim pogotkom, nakon lijepe akcije u kojoj mu je glavom asistirao Jurendić.

Zagreb je s nova tri boda skočio na sedmo mjesto prvenstvenog poretka i dobio potrebnu dozu samopouzdanja prije polufinala kupa u kojem će odmjeriti snage s Dinamom, dok se Croatia može veseliti tek porazu Zadra, koji ih je ostavio na pretposljednjem, 11. mjestu, s tri boda viška iznad sigurnog puta u drugu ligu.