1. Hrvatska nogometna liga, 22. kolo, 15.03.2009, 15:30 h, Maksimir, Zagreb, gledatelja: 7.000
Suci: Draženko Kovačić (Križevci), Zdenko Mergeduš (Nova Gradiška), Saša Fegeš (Nedelišće)

Dinamu pljesak Maksimira

Tomislav Pacak, Vedran Attias • nedjelja, 15.03.2009.

Bez većih problema nogometaši Dinama razbili su otpor najugodnijeg iznenađenja prvenstva, Šibenika, i tako pobjedom okončali prvi dio natjecanja u Prvoj HNL. Dinamovci su tako, barem na nekoliko sati, preuzeli vodstvo na ljestvici, a na toj poziciji će i ostati uspije li Cibalia pobijediti Hajduk u večernjem susretu...

Zoran Roglić
79'
26
Joško Kovač
83'
27
Hrvoje Spahija
87'
Ivica Kalinić

Lijep proljetni dan izmamio je na Maksimir i malo više gledatelja nego što je to uobičajeno za Dinamove utakmice, pa je derbi kola došlo pogledati više od 5.000 gledatelja. Boysi su proslavili 23. rođendan, a igrači su se pobrinuli za onaj najvažniji poklon - pobjedu. Do 3:0 protiv Šibenika Dinamo je stigao s kvalitetno odrađenih 90 minuta u kojima trijumf niti jednog trenutka nije doveden u pitanje.

Krunoslav Jurčić je za trenerski debi na Maksimiru pripremio nekoliko promjena u sastavu, pa su tako desnu stranu okupirali i Tomečak i Etto, dok su napadom ordinirali Mandžukić i Sivonjić. Dinamo se od starta postavio čvrsto i odlučno, a upravo to nedostajalo je Šibeniku, pa ne čudi što je Ivica Kalinić većinu vremena proveo uz aut-liniju vičući upute najbližim igračima.

Prva šansa pripala je Sivonjiću, no vratar Blažević svoj je poklon Dinamovom napadaču ispravio dobrom obranom. Međutim, Šibenikova obrana, inače jedna od najboljih u ligi, nije još dugo odolijevala napadima Modrih. Ivica Vrdoljak je usprkos prekršaju uspio dobro gurnuti za Sivonjića koji manirom rutinera zabija pored Blaževića za ranih 1:0 Dinama. Iako se Šibenčani nisu puno žalili, ostaje upitno je li Dinamov napadač bio u dozvoljenoj poziciji, TV snimka to ne sugerira.

I nakon pogotka igralo se gotovo u potpunosti na polovici Šibenika; gosti nisu uspijevali izaći iz te čahure, Zec i Rodić bili su odsječeni od ostatka momčadi, a kada su i došli do lopte, Bišćan i Kovač sve su sigurno rješavali.

U 25. minuti Dinamo je s nekoliko dobrih pasova izigrao obranu gostiju, Etto je nabacio na peterac gdje Sammir promašuje čisti zicer. Devet minuta kasnije ni sreća nije mogla spasiti Šibenik - ovoga puta nabacio je sveprisutni Mandžukić, a na pravom mjestu je Vrdoljak koji je tako pogotkom okrunio odličan nastup. Najbolju Šibenikovu akciju u prvom dijelu osujetio je Robert Kovač izvrsnom intervencijom ispred Zeca, pa se na odmor otišlo sa za Dinamo ugodnih 2:0.

Kalinić je malo razdrmao svoje igrače u svlačionici, pa su malo žešće ušli u drugi dio, stali bliže Modrima pa je utakmica odmah postala izjednačenija. U 51. minuti Elez je dobro zaprijetio iz slobodnog udarca, ali Butina se fino ispružio i odbio loptu u korner. Deset minuta kasnije Bišćan je u šesnaestercu startao na Rodića, prema Kovačiću - na dopušten način.

Kada se već činilo da će sjaj Dinamove pobjede malo potamniti zbog ne posebno impresivnog drugog poluvremena, stigla je prekrasna akcija za treći pogodak. Badelj je proigrao Sivonjića na desnom krilu, ovaj je niskom loptom na peterac pronašao Mandžukića koji bez problema zabija svoj prvi proljetni gol za 3:0.

Tako je Dinamo nastavio nizati pobjede nakon poraza u Splitu, nastavivši i niz neprimanja pogodaka. Pritisak je sada na Hajduku, a kako god završio obračun Splićana s s Cibalijom, Dinamo raste iz utakmice u utakmicu i pokazuje da u posljednji dio prvenstva ulazi spreman obraniti svoju titulu prvaka...