1. Hrvatska nogometna liga, 25. kolo, 11.04.2009, 16:30 h, Maksimir, gledatelja: 9.000
Suci: Edi Šunjić (Split), Dražen Pejić (Vukovar), Siniša Sabljak (Požega)
Dinamo
Dinamo
Mario Mandžukić 81'
1:0(0:0) Inter-Zaprešić
Inter-Zaprešić

Mandžukić Dinamov uskrsni zeko

Tomislav Pacak, Vedran Attias • subota, 11.04.2009.

Teškom mukom, uz uglavnom negledljivu i teško probavljivu igru, Dinamo je tek u završnici slomio otpor Intera i minimalnom pobjedom zadržao vodstvo na ljestvici HNL-a. Pozitivno je za Modre da su opet pokazali pobjednički karakter, ali igra je bila daleko od šampionske...

Mario Rašić
60'
7
Mladen Stipković
70'
10
Tomislav Jonjić
75'
Borimir Perković

Iako je Inter u Maksimir stigao bez šestorice igrača, iako se radi o redovitoj mušteriji Dinama u Maksimiru i jednoj od najslabijih momčadi HNL-a, i iako u Maksimirskoj opet stanuje optimizam zbog preuzimanja čelne pozicije, Modri su zaista na jedvite jade svladali Zaprešićane i tako zadržali vrh. Žilavi gosti odolijevali su sve do 82. minute kada je Mandžukić iz velike gužve postigao pobjednički pogodak.

U Dinamu su se nadali da će prekrasan proljetni dan, u kombinaciji s atraktivnom pobjedom u Vinkovcima i povratkom na vrh ljestvice, izmamiti na Maksimir malo veći broj Zagrepčana. To se i dogodilo, Veliku subotu je uz Dinamo odlučilo provesti oko 8-9 tisuća gledatelja, no nakon 45 minuta postalo im je jasno da su mogli i bolje provesti subotnje poslijepodne. Dinamo je, naime, odigrao katastrofalno slabih 45 minuta protiv Intera, bez šanse, bez igre, bez bilo čega što bi gledatelju sugeriralo da je modra momčad usred najneizvjesnije bitke za naslov unazad pet godina.

Štoviše, jedna od najslabijih momčadi lige mogla je u prvom dijelu i povesti, no Tomislav Bosec u dva navrata nije dobro reagirao kada je mogao krenuti sam prema Butini - jednom ga je zaustavio Etto, jednom Ibanez.

Jurčićev Dinamo nije odigrao ništa, bilježimo tek jednu šansu - u 28. minuti Sivonjić je krenuo sam prema golu, nesebično (ali i nepotrebno) pokušao je asistirati Tomečaku čiji udarac sa 7-8 metara blokira Golem. U odnosu na teren, zanimljivije je bilo na sjevernoj tribini, gdje su dvije frakcije BBB-a navijale - zasebno. Jedna kontra Mamića, druga za Dinamo. Ipak, po isteku prvog dijela, svi gledatelji bili su suglasni - gromoglasnim zvižducima ispratili su momčad na (nezasluženi) odmor.

Jurčić je, dakako, odmah probao s izmjenama, u igru su ušli Badelj i Morales umjesto slabih Vrdoljaka i Ettoa, ali značajnog pomaka u igri nije bilo.

Dinamo je tek iz prekida uspijevao prijetiti mladom Delaču, koji je usprkos godinama pokazao zavidnu zrelost i kvalitetu. U 58. minuti Morales je nabacio na drugu stativu gdje je potpuno sam ostao Badelj, ali glavom puca preko gola. Deset minuta kasnije Čileanac gađa glavu Bišćana čiji udarac brani Delač, a potom Morales opet pronalazi Bišćana koji ovoga puta nogom puca preko gola.

Rastao je ipak Dinamov pritisak kako se utakmica bližila kraju, Modri su konačno krenuli malo agresivnije i žešće, svjesni da su pred gubljenjem ključnih godova. U 79. minuti Sammir je imao idealnu priliku iz slobodnog udarca no poslao je loptu iznad grede, da bi dvije minute kasnije Tomečak nadskočio obranu Intera i pogodio stativu. Ipak, Dinamu toliko željeni pogodak nije izmakao minutu kasnije.

Nakon kornera nastala je velika gužva u šesnaestercu Intera, pucali su po golu i Mandžukić i Sivonjić, pa i branič Intera, da bi na kraju nekako loptu u gol ugurao Mandžukić za minimalnih, ali ogromnih 1:0. Maksimir je doživio erupciju oduševljenja, vidjelo se i po reakcijama igrača i publike koliko je to bitan pogodak bio.

Na kraju, to će se najduže i pamtiti nakon ove predstave. Nije to bilo lako gledati Dinamovim navijačima, ali na kraju kući ipak mogu otići zadovoljni jer je s tri boda Dinamo i dalje prvi na ljestvici. U ovako neizvjesnoj utrci to je daleko najvažnije...