Automoto

Video: U Kinu po treću sreću

Borna Rupnik • četvrtak, 16.04.2009.
Video: U Kinu po treću sreću
Foto: EPA

Mlađahna Velika nagrada Kine u nedjelju će doživjeti svoje šesto izdanje. Šangaj će biti poprište treće ovosezonske utrke Formule 1, a dosadašnji uzbudljivi raspleti u Melbourneu i Sepangu jamče da ni najmnogoljudnijem narodu na planetu neće biti dosadno...

Velika nagrada Kine

Ime staze: Shanghai International Circuit

Broj krugova: 56

Dužina kruga: 5.451 km

Dužina staze: 305.066 km

Najbrži krug: 1:32.238 min – Michael Schumacher (2004.)

Raspored:
Petak, 17. travnja: 1. trening – 04:00 h
Petak, 17. travnja: 2. trening – 08:00 h
Subota, 18. travnja: Trening – 05:00 h
Subota, 18. travnja: Kvalifikacije – 08:00 h
Nedjelja, 19. travnja: Utrka – 09:00 h

Formula 1 debitirala je na kineskom tlu 26. rujna 2004. godine, a prava na domaćinstvo najboljim vozačima današnjice bez prekida drži staza kraj Šangaja. "Otac" staze je poznati Nijemac Hermann Tilke, koji je kumovao izgradnji brojnih novih staza, a u njegov je kineski projekt uloženo uvjerljivo najviše financijskih sredstava. Javno-privatno ulaganje iznosilo je približno 450 milijuna američkih dolara.

No, kineski su gledatelji za taj novac dobili vrhunske predstave. Nijedan vozač nije uspio dva puta odnijeti pobjedu, a na najvišoj stepenici pobjedničkog postolja stajali su vozači koji su obilježili noviju eru Formule 1 - Rubens Barrichello, Fernando Alonso, Michael Schumacher, Kimi Räikkönen i Lewis Hamilton. Schumacherova je pobjeda u Kini ujedno bila i posljednja u njegovoj bogatoj karijeri.

Karakteristično Tilkeovo obilježje, dugačka ravnina s oštrim zavojem, nalazi se na ulasku u zavoj broj 14. Težak ispit za vozače predstavlja i kombinacija prvog i drugog zavoja, jedna od najzahtjevnijih u svijetu Formule 1. Posebna zanimljivost staze je da je građena u obliku kineskog znaka shang, prvog u imenu grada Šangaja.

Krug stazom s Jensonom Buttonom

Po treću uzastopnu pobjedu kreću vozači Rossa Brawna. Jenson Button ponovno nastupa kao prvi favorit, a njegov momčadski kolega Rubens Barrichello već je okusio slast pobjede u Kini, no tada je sjedio za upravljačem Ferrarija. Brawn GP, isto kao i Toyota i Williams, na stazu će izaći ohrabreni odlukom pariškog žalbenog suda koji je konačno potvrdio ispravnost njihovih stražnjih difuzora.

Britanac i Brazilac slažu se u još jednoj stvari - obojica vole šangajsku stazu. "Očekujemo tešku borbu za nastavak uspješnog niza, ali vozačima Velika nagrada Kine predstavlja užitak i izazov. Meni se posebno sviđaju sektori koji se prolaze velikim brzinama, kao i prilika za pretjecanje u petom zavoju", kaže vodeći u ukupnom poretku vozača.

Rubens Barrichello rado se prisjeća 2004. godine: "Staza mi je ostala u dobrome sjećanju, a s bolidom Brawn GP-a konačno ću se opet moći boriti za vrh. Iskazali smo se u raznolikim uvjetima Australije i Malezije, sada moramo vidjeti što možemo na jedinstvenoj šangajskoj stazi". Zahvaljujući vlastitom napretku i kaskanju konkurencije, teško je vjerovati da će Brawnova ekipa biti zadovoljna bilo čime osim dvostrukim penjanjem na pobjedničko postolje.

Na ljestvici favorita odmah iza Brawn GP-a slijede Toyota i Williams, kojima preostaje što bolje iskoristiti vrijeme prije nego što i ostale momčadi usklade aerodinamička rješenja. Stvaranje bodovne zalihe njihov je primarni zadatak tijekom nadolazećeg vikenda, a pokazali su da mogu svašta, pogotovo ako im božica Fortuna dobaci blagonakloni pogled. "U Kini nikad nisam imao sreće, a prošle me godine netko udario već u prvome zavoju", požalio se Jarno Trulli.

Japanci ionako već razmišljaju samo o premijernoj pobjedi, dok Britancima nedostaje samo prenijeti formu s treninga i kvalifikacija u samu utrku. Čini se da su na pravome putu, premda je Nico Rosberg otkrio da se u kineskom velegradu neće baš baviti isključivo Formulom 1: "Volim posjetiti Šangaj. Zanimljivo je iskusiti tuđu kulturu, a nude nam se mnoga lijepa mjesta za izlazak, poput trgovačkih centara preko dana ili restorana i barova tijekom večeri".

S obzirom na Ferrarijeve ovogodišnje rezultate, ne bi bilo nikakvo iznenađenje da tamo zatekne Finca Kimija Räikkönena. Šalu na stranu, u talijanskoj su momčadi svi odlučni preokrenuti tijek zbivanja i osvajanje prvih bodova jednostavno je nužnost. Slično stanje vlada i u skandalom potresenom McLarenu, pri čemu se Lewis Hamilton trudi usredotočiti samo na natjecanje: "Prošle smo godine savršeno pogodili postavke bolida, ali ne očekujem da to možemo opet učiniti. Ipak, vjerujem u dobru predstavu i nadam se da će neke promjene na bolidu uistinu donijeti napredak".

Renault, BMW i Red Bull traže novi korak naprijed, a bivši svjetski prvak Fernando Alonso jedan je od onih koje pomisao na Veliku nagrade Kine grije oko srca. "Tu sam pobijedio 2005. godine, a Renault je tada osvojio naslov u konkurenciji konstruktora", podsjeća Španjolac. Za Toro Rosso i Force Indiju svaki bi bod ponovno bio velik kao kuća, a talijanska je ekipa dokazala da u povoljnom raspletu događaja može prirediti iznenađenje.

Šangajska utrka po prvi će se puta voziti u ovo doba godine, kada je vjerojatnost oborina vrlo visoka. Malezijski je prolom oblaka zorno pokazao koliki utjecaj vremenske prilike mogu imati na pojedinu utrku, te će zahtjevan posao čekati i odgovorne u boksevima.

Sviđa ti se članak? Podijeli ga!

Sportnet Forum

Za komentiranje članaka morate biti prijavljeni kao član Sportnet Kluba. Prijavite se!