Žirondincima Liga kup

Maja Giljanović • utorak, 28.04.2009.

Više od 40.000 Bretonaca uživo je svjedočilo povijesnom prvom finalu Liga kupa njihovog Vannesa. Drugoligaš je dao svoj maksimum, ali drugoplasirana je momčad Le Championnata demonstrirala razliku u klasi i treći put od inauguracije Coupe de la Ligue prije 15 godina osvojila naslov...

Superioran protivnik je Vannes pregazio doslovce poput parnog valjka u prvih niti 15 minuta utakmice. Naivnost te tehničku i taktičku nedisciplinu 10. momčadi Ligue 2 koja ni u društvu sebi ravni(ji)h nije pobijedila nego jednom u posljednjih pet utakmica (još u 29. kolu) razigrana je momčad Laurenta Blanca znalački kaznila.

Šesta je ovo pobjeda zaredom Bordeauxa u svim natjecanjima - pitanje je čemu je Vannes i stremio protiv momčadi koja je prošli tjedan pobijedila (1:0) Lyon - a prvi su trofej svom treneru koji se nakon više od 10 godina vratio na velebni Stade de France (naslov svjetskog prvaka 1998.) Žirondinci zaslužili golovima Wendela (krasan lob) u 3. minuti, Planusa u 10., Gouffrana u 12. i Gourcuffa u 40. minuti.

Pobjeda Bordeauxa zagarantirala je Kup UEFA petoplasiranoj momčadi Le Championnata, a njima samima protiv Rennesa (sutra u zaostaloj utakmici 33. kola), Sochauxa, Valenciennesa, Le Mansa, Monaca i Caena - objektivno baš je njihov raspored najlakši - preostaje učiniti što se može kako bi prestigli Marseille (Olympique im s utakmicom više bježi pet bodova) ili u najgorem slučaju obraniti drugo mjesto i izravno se ispred Lyona (ili PSG-a) plasirati u Ligu prvaka.

Treći je ovo trofej Liga-kupa za Bordeaux nakon 2007. protiv Lyona i 2002. Lorienta, a u petom finalu nakon još i 1997. (Strasbourg) i 1998. (PSG) - jedinu "ozbiljnu" utakmicu Žirondinci su odigrali u polufinalu protiv branitelja naslova PSG (3:0 u Parizu) jer Chateauroux (2:1) i Guingamp (4:2) na Chaban-Delmasu objektivno nisu osobito tvrd zalogaj.

Slavlje Bordeauxa pomutila je samo bojazan oko Wendela. Brazilac je, naime, u 17. minuti napustio travnjak i ispostavilo se da zbog ozljede koljena u preostalih 450 minuta Le Championnata neće odigrati ni sekundu.