1. Hrvatska nogometna liga, 29. kolo, 03.05.2009, 16:30 h, Zagreb, stadion Maksimir, gledatelja: 10.000
Suci: Edi Šunjić (Split), Dalibor Conjar (Osijek), Damir Pervan (Bjelovar)

Vedran Attias • nedjelja, 03.05.2009.

Dinamo je odigrao odličnu utakmicu u upisao još jednu pobjedu te tako prekinuo pozitivan niz Rijeke koja apsolutno niti u jednom segmentu nije mogla parirati Plavima. Momčad Krune Jurčića prikazala je, nakon Varaždina, još jednu sjajnu predstavu i na krilima posebno razigranog dvostrukog strijelca Badelja uvjerljivo slavila 4:0...

Robert Rubčić

Zagrebački Plavi odigrali su pred vrlo lijepo popunjenim Maksimirom protiv Rijeke dobru utakmicu i tako, barem na nekoliko sati, pobjegli prvom pratitelju iz Splita na četiri boda. Dinamo je od prve minute zagospodario terenom i vrlo jasno pokazao kako ih u ovoj utakmici zanima samo i isključivo - pobjeda.

Prvu prijetnju gostujućem vrataru Manceu poslao je Ibanez nakon samo pet minuta silovitim udarcem koji je prošao pored vratnice. Akcije Dinama redale su se kao po traci, no pravih, izraženih prilika zapravo i nije bilo, ali igrači u plavom jedini su igrali dok su gosti iz Rijeke bili - statisti. Događaji na terenu upućivali su kako će Dinamo vrlo brzo zabiti vodeći pogodak, a to se dogodilo u 23. minuti. Bila je to još jedna vrlo dobra akcija koju je dijagonalom počeo Ibanez, Sivonjić glumio mantinelu, a Badelj preciznim udarcem sa šesnaest metara zatresao mrežu gostiju.

Očekivalo se, barem gosti, da će Dinamo tada malo popustiti, no - ništa od toga. Plavi su i dalje igrali vrlo agresivno u sredini gdje su Vrdoljak i Badelj s lakoćom u korijenu prekidali pokušaje akcija gostiju i tako svojoj momčadi zaradili puno napada. Vrdoljak je osim dobro odrađenih zadataka u obrani stigao i dva puta puknuti po golu gostiju, no Mance nije morao reagirati, a najbolju priliku za novi pogodak propustio je Slepička u 43. minuti kada nije uspio ugurati loptu u mrežu nakon dobrog prodora rastrčanog Sivonjića.

U nastavku - ništa novoga. Dapače, Dinamo je možda čak zaigrao i još žešće te potpuno dotukao goste iz Rijeke koji nisu mogli pratiti taj ritam. Kako se danas neće dobro pisati Rijeci najavio je Sammir odlično izvedenim slobodnim udarcem koji je završio u vratnici, no nije se dugo čekalo na drugi pogodak. Nije prošlo niti deset minuta nastavka, a na semaforu je pisalo 2:0 nakon prekrasne akcije koju su glavama počeli Mandžukić, Sivonjić i Slepička; Sammir je centaršut smirio za Badelja koji još jednim preciznim udarcem šalje loptu u mrežu.

Dinamo niti tada nije stao i u 63. minuti bilo je 3:0. Bila je to još jedna dobra akcija u kojoj je Mandžukić prošao stranom i dugo vukao da bi na koncu uposlio Sammira na drugoj stativi kojem nije bilo teško poslati loptu u gol. Nažalost po Plave, Brazilac se ozlijedio i morao je napustiti igru, a tribine Maksimira za njegov su ga nastup nagradile velikim pljeskom. Ništa manji pljesak nije dobio igrač koji je ušao u igru umjesto njega, Mathias Chago, i to nakon samo nekoliko minuta. Naime, igrala se 77. minuta kada se Tomečak sjurio desnom stranom, pucao, a odbijanac dolazi do Kamerunca koji zabija za 4:0.

Rijeka je prvi udarac po golu Butine uputila u 80. minuti i to dovoljno govori kakvu smo utakmicu danas gledali. Istina, radilo se o sjajnoj prilici Križmana čiji je udarac završio u gredi, no svejedno Rijeka u Maksimiru nije pokazala - ništa. Da gosti nisu imali odlično raspoloženog Mancea koji je nekoliko puta sjajno reagirao, pobjeda Dinama bila bi i uvjerljivija.

Sve u svemu, trener Jurčić može biti itekako sretan jer je njegova momčad nastavila s dobrim igrama i tako suvereno zadržala vodeću poziciju, a predstava koju je danas pokazao Dinamo sigurno je najbolja moguća pozivnica gledateljima za 13. svibanj kada u Maksimiru u prvoj utakmici finala Kupa gostuje Hajduk.