Barcelona osvojila povijesni trofej

Borna Rupnik • srijeda, 13.05.2009.

Nogometaši Barcelone u vitrine Camp Noua donijeli su večeras jubilarni, 25. naslov pobjednika španjolskog Kupa kralja. U prekrasnom su ugođaju na Mestalli zasluženo svladali hrabri Athletic Bilbao 4:1 i tako stigli na prag dvostruke krune...

Susret Barcelone i Athletica iz Bilbaa bio je pravi nogometni praznik u Španjolskoj. U Valenciji je izgledalo kao da se na Mestallu natiskalo pola Baskije i Katalonije, a temperamentni su navijači oba kluba stvorili rijetko viđenu atmosferu, opravdavši strahovitu potražnju za ulaznicama.

Crveno-bijela strana stadiona proključala je već u osmoj minuti, kada je Toquero matirao rezervnog vratara Barcelone Pinta i doveo Athletic u pomalo neočekivano vodstvo. Igrači Joaquina Caparrosa strogo su se držali uputa i bez respekta ukrotili razigrane Katalonce, koji doduše nisu istrčali u idealnom sastavu.

Vezane vijesti

Prvo su poluvrijeme obilježili i neki iznimno oštri startovi, ali je sudac Medina Cantalejo držao utakmicu pod kontrolom, a ukočena Barcelona nikako nije uspijevala razviti svoju karakterističnu igru. No, kada nije išlo drukčije, loptu je u 31. minuti od centra povukao privremeni stoper Yaya Toure, nanizao nekoliko protivničkih igrača i kada su svi gledali kamo će dodati, milimetarski precizno opalio u donji kut Iraizozovog gola za 1:1.

Od tog su se trenutka Guardiolini puleni počeli dizati, a najbliže je novom golu došao Daniel Alves iz slobodnog udarca. Na odmor se otišlo s neodlučenim ishodom, a početkom nastavka terenom je zagospodarila samo jedna momčad, Barcelona, a zna se kako to završava.

Najbolji nogometaš svijeta, omaleni Lionel Messi, prvo je pucao u blok, zatim preko gola, da bi njegov treći pokušaj u vrlo kratkom razdoblju obranio izvrsni Iraizoz, ali je u 55. minuti naletio na odbijenu loptu nakon udarca Samuela Eto'oa i kroz gužvu pronašao put za prednost svoje momčadi.

Potom je kamerunski napadač neometan pucao preko grede, a tada je uslijedio i jedan Barcelonin protunapad u kojem je Bojan na prelijepo Messijevo proigravanje odlučio sam okončati akciju. Od stative je pogodio za 3:1.

Jedina crna mrlja na finalu bio je izgred jednog navijača Athletica koji je bačenim predmetom pogodio Daniela Alvesa u glavu, no istog je trenutka - bez i najmanjeg protesta - izveden s tribine. Prvi ovogodišnji Barcelonin naslov potvrđen je u 64. minuti, kada Xavi uz minimalnu pomoć živog zida skida paučinu s Iraizozovih vrata za konačnih 4:1.

Naravno, Baski se ni s tri gola zaostatka nisu predali te su obje momčadi u posljednjih pola sata propustile nekoliko prilika za pogodak, pri čemu se fenomenalnim obranama isticao posebno inspirirani Gorka Iraizoz. A kako su gubili bitku na terenu, navijači Athletica odlučili su barem dobiti bitku na tribinama te su posljednje minute finala odigrane uz sjajnu, obostranu pjesmu i gromoglasnu podršku svojim ljubimcima.

Tako su pred očima kralja Juana Carlosa nakon posljednjeg sudačkog zvižduka ruke pobjednički u zrak dignuli Katalonci, onemogućivši Baskima da se domognu svog prvog trofeja nakon okruglih 25 godina. Barcelona će dvostruku krunu pokušati osigurati već ovoga vikenda na Mallorci.