Ostali sportovi

Hrvatska izgubila šansu za SP

Matej Milanović • subota, 30.05.2009.

Pomlađena muška odbojkaška reprezentacija Hrvatske nije uspjela ući u treći krug kvalifikacija za Svjetsko prvenstvo. U slovačkom Popradu izgubili su i u drugom kolu. Ovog puta su bolji bili domaćini s 3:1 u setovima. Sutrašnja utakmica s Bjelorusijom imat će tako potpuno revijalni karakter...

Hrvatska je u današnjem susretu sa Slovačkom trebala pobjedu za održavanje nade u drugo mjesto, zadnje koje vodi u treći krug kvalifikacija. Prvi set krenuo je ujednačeno, no naši su se reprezentativci odlijepili do drugog tehničkog odmora sa 16:11.

Pred sam kraj seta domaćini su se približili i došli do zaostatka od 22:20. Ipak, Hrvatska je zadržala mirnoću i koncentraciju i privela set kraju u svoju korist s 25:22.

U drugoj dionici naši su nakon početnog zaostatka došli na samo jedan poen minusa na prvom tehničkom time-outu. No, od tada pa do kraja seta Hrvatska je realizirala svega sedam poena što je domaćima omogućilo da bez puno muke, s 25:14, izjednače na 1:1 u setovima.

U trećem setu Hrvati su držali rezultatsku neizvjesnost sve do 14:13 za Slovačku. Nakon toga domaći su pobjegli na 16:13, a zatim i na 22:17. Realizirali su naši tri uzastopna poena, ali bilo je prekasno za spašavanje seta, koji je s 25:21 otišao Slovacima.

Hrvatskoj je tako postalo potrebno čudo da bi se izvukla pobjeda. Domaći međutim to nisu dopustili. Do prvog tehničkog odmora imali su tri poena prednosti, a zatim su otišli i na 12:8. Slovačka je dosta sigurno održala mirnu prednost sve do kraja seta i s 25:20 zaključila susret.

U prvoj utakmici dana Njemačka je očekivano s 3:0 pobijedila Bjelorusiju, no puno teže nego li su jučer porazili naše reprezentativce. U prvom setu su dobili tek na razliku, 27:25. Drugu dionicu dobili su boljim finišom, 25:21, a tek u trećem setu je Bjelorusija popustila i izgubila 25:18.

To znači da će u treći krug kvalifikacija otići Njemačka i Slovačka. Njihov međusobni dvoboj odlučit će im protivnike u zadnjoj fazi kvalifikacija. Hrvatska će, pak, sutra igrati s Bjelorusijom za prestiž i izbjegavanje zadnjeg mjesta.