1. Hrvatska nogometna liga, 33. kolo, 31.05.2009, 20:15 h, Split, Gradski stadion u Poljudu, gledatelja: 10.000
Suci: Andrej Burilo (Osijek), Petrović (Valpovo), Novoselnik (Belišće)

Bernard Jurišić • nedjelja, 31.05.2009.

Još jednu uzbudljivu utakmicu odigrali su Hajduk i Dinamo i na lijep način spustili zastor na HNL sezonu 2008/09. Utakmica u kojoj je svakom protivniku pripalo po 45 minuta, završena je s 2:2 i pregršt dobrih poteza na obje strane...

Josip Skoko
41'
Krunoslav Jurčić

Početne minute završne predstave 18. izdanja 1. HNL otkrile su koliko je težak šok Hajdukovim igračima bilo gubljenje kupa nakon dohvaćenih 3:0 u četvrtak. "Šareni" sastav Hajduka bez Kalinića, Skoke, Marijana Buljata, Šerića i Subašića od početka se nije uspijevao nametnuti motiviranim Dinamovcima, koji su u Split došli isprati gorak okus od četvrtka.

Iako su gosti bolje otvorili utakmicu, prvu veliku šansu propustio je Hajduk. Gabrić je pronašao usamljenog Bartolovića u petercu, no Tomislav Butina nastavio je niz sjajnih obrana koje su Dinamu donijele kup u četvrtak.

Ta se obrana pokazala ključnom, jer su Dinamovci tri minute kasnije poveli. Mathias Chago je dobio loptu direktno iz auta u kaznenom prostoru Hajduka, zakačio loptu špicom, ona se odbija od Jurice Buljata (čija je pogreška i donijela Dinamu aut), vara Tomića i odsjeda u mreži za 0:1.

Već šest minuta kasnije Dinamo je udvostručio vodstvo. Bio je to poklon pričuvnog vratara Vjekoslava Tomića Dinamu, ali i Mariju Mandžukiću, koji je potegnuo s lijevog boka u Tomićev bliži kut. Hajdukov vratar loše reagira, lopta odsjeda u mreži, a Mandžukić definitivno osvaja naslov najboljeg strijelca HNL-a u ovoj sezoni.

Hajdukovci su tada potpuno pali, Dinamo je lako kontrolirao loptu i igru do kraja prvoj dijela, a u nekoliko navrata mogao i povećati prednost. Badelj u 21., Tomečak u 31., te Sivonjić u 37. i 40. minuti dali su prigodu Tomiću da barem malo popravi loš dojam koji je ostavio prilikom drugog Dinamovog pogotka. Prije poluvremena Miše je lošeg i očito nespremnog Brkljaču zamijenio Skokom kako bi pokušao zakrpati rupe u sredini terena.

U drugom dijelu Hajdukovci su sa Skokom ipak uspjeli dobiti na čvrstini i kombinatorici, ali pokušaji su stizali tek iz slobodnih udaraca - Morales i Andrić zagrijali su suparničke vratare.

A nakon već tradicionalnog prekida zbog bakljade Hajdukovih navijača nakon sat vremena, Hajduk je smanjio Dinamovu prednost. Nije izgledalo pretjerano opasno, Ibričić je snažno zapucao s desne strane u bliži kut, no Vrdoljak je skrenuo loptu ispred Butine, dovoljno da ga prevari i da lopta odsjedne u mreži gostiju.

Bilo je to dovoljno da se digne publika, a domaći igrači krenu po izjednačenje. Opasno su zaprijetili Ibričić i Bartolović, ali izjednačenje je donio - junior Ante Vukušić. Dobio je duboku loptu u prostor i krenuo prema Butini, lako ga matiravši s ulaza u kazneni prostor za 2:2. Hajduk je tako okrunio bolju igru u drugom dijelu i uspio izbjeći uvijek neugodan domaći poraz od najvećeg rivala.

Do kraja utakmice pokušali su Hajdukovci napraviti u potpuni preokret, ali i Dinamo je mogao dvaput preko Sivonjića na kraju doći do pobjede. Ostalo je 2:2, najrealnijih i najpoštenijih za 90 minuta u kojima je prvih 45 pripalo Dinamu, a drugih 45 Hajduku. Na kraju su navijači obje momčadi pljeskom pozdravili svoje ljubimce i zakazali nove okršaje u novoj sezoni.