Izgradnja i Natura Agro novi prvoligaši

Željko Kubatka • ponedjeljak, 01.06.2009.

Na Turniru za popunu 1. HRL za rukometašice u Zaprešiću u uzbudljivom trećem danu Đurđevčanke pobijedile Splićanke i iznenađujuće kao autsajder kvalifikacija se plasirale u prvu ligu……

Od petka do nedjelje u Zaprešiću je igran Turnir za popunu 1. HRL za rukometašice koja će od iduće sezone brojati 14 klubova. Pobjednici drugih liga Izgradnja Zaprešić, Natura Agro iz Đurđevca, EMC Split i prvoligaš Umag su se borili za tri mjesta koja su osiguravala natjecanje u prvoj ligi.

Već prvog dana turnira Umažanke su uvjerljivo pobijedile EMC Split i time mirno ušle u druga dva natjecateljska dana. Prvi dio utakmice Splićanke su dominirale i dobro odigrale ali u nastavku Umažanke igraju puno bolje i potpuno zasluženo pobjeđuju. Isto su napravile i domaće rukometašice Izgradnje Zaprešić pobijedivši Naturu Agro. Đurđevčanke su imale samo početnu prednost od 1:0 a ostalo vrijeme utakmice je prošao u dominaciji Zaprešićanki.

Drugog dana natjecanja sastali su se glavni favoriti Split i Izgradnja Zaprešić. Poslije prvog dijela utakmice Splićanke su imale gol prednosti u izjednačenom poluvremenu (16:15). I cijelo drugo poluvrijeme se igra gol za gol da bi utakmica završila golom Splićanki za krajnju podjelu bodova 24:24. Zaprešićanke su osvojenim bodom osigurale prvu ligu a Splićanke su morale osvojiti bod u zadnjoj utakmici protiv Nature Agro što se činio kao lak zadatak za ekipu koja se prošetala drugom ligom jug. Rukometašice Umaga pobijedile su u svojoj drugoj utakmici Đurđevčanke koje su u 58. minuti izjednačile (29:29) ali Tea Bunić sa dva gola donosi još dva boda i prvu ligu Umagu.

U zadnjem i odlučujućem kolu za trećeg putnika za prvu ligu sastale su se ekipe Splita i Nature Agro kojoj su davane minimalne šanse za odlučujuću pobjedu. Đurđevčanke nisu mislile tako a na Splićanke je očito uticao značaj ove utakmice. Natura Agro je stalno u vodstvu i tek pred kraj utakmice Splićanke dolaze na -1 nakon čega Đurđevčanke postižu tri gola i pobjednik i prvoligaš je na opće iznenađenje đurđevačka Natura Agro. U drugoj utakmici trećeg dana kvalifikacija Izgradnja Zaprešić je uspjela dostići zaostatak od -4 gola iz prvog poluvremena i pobijediti staro-novog prvoligaša Umaga.

Uzbudljive kvalifikacije kulminirale su zadnji dan pobjedom Nature Agro koja je u svoji redovima ima i najboljeg strijelca turnira Lana Franković sa 28 postignutih golova. Još jednom se dokazalo da u sportu a pogotovo u rukometu ništa nije sigurno sve dok utakmica nije završena. Izgradnja Zaprešić, Natura Agro i Umag popunjavaju prvu ligu a Splićanke će morati nastaviti u igrati u drugoj ligi jug.

Poslije završetka turnira za Sportnet.hr izjavili su:
Dario Zrnić, trener Izgradnje Zaprešić: “Jako sam zadovoljen igrom svojih rukometašica i ulaskom u prvu ligu. Tijekom natjecanja u drugoj ligi i na ovim kvalifikacijama bilo je oscilacija u formi i pristupu igri ali na kraju je sve ispalo dobro i djevojke su to zaslužile, kad nije išlo na „pamet“, išlo je na borbenost. U idućoj sezoni u prvoj ligi sve treba podići na viši nivo, moramo se bolje pripremiti i pojačati i sve ćemo učiniti da ostanemo među prvoligašima. Ne bi isticao nijednu rukometašicu jer rukomet je kolektivna igra i sve su podjednako pridonijele ovom uspjehu a htio bi istaći veliki doprinos grada, direktora kluba, poduzeća Izgradnju kao glavnog sponzora, sportskog direktora Pipinića od kojih smo imali veliku podršku na putu ka prvoj ligi.

Ekatarina Nemaškalo, Izgradnja Zaprešić: “ Bilo teško i bile smo svjesne da u svakoj utakmici moramo dat sve od sebe i borit se do zadnje minute. Druge ekipe smo respektirali, a one su bile jako dobro uigrane u napadu,a njihova obrana je bila čvrsta koju smo morale nekako probit. Zadovoljna sam svojom igrom, makar mislim kako uvijek mogu još bolje odigrat. Svaka od nas je dala maksimum i mislim da smo zaslužile ulazak u prvu ligu gdje ćemo morat dat na svakoj utakmici i više od sto posto."

Nenad Smiljanec, trener Nature Agro: “Mislili smo da među ove četiri ekipe imamo priliku i dovoljno kvalitete ući u prvu ligu u jednim normalnim sportskim uvjetima. U utakmici sa domaćinom turnira nismo mogli parirati njihovoj euforičnoj igri i utakmicu sa iskusnijim Umagom smo izgubili pa nam nije ništa drugo preostalo već da pobijedimo Split. To smo uspjeli, cure su izvanredno odigrale, agresivnu obranu s kojom nismo dozvoljavali Splićankama da dođu do gola. Cijeli turnir je izvanredno odigrala Lana Franković a u zadnjoj utakmici najviše je napravila naša golmanica Danijela Jelušić koja je branila kada je bilo najpotrebnije i svojim obranama održavala našu prednost .

Teuta Hodžaj, rukometašica Umaga nakon pobjede nad Natura Agrom je izjavila: “Rukometašice iz Đurđevca su pokazale karakteri protiv nas. Ušle smo možda pomalo opušteno u utakmicu ali smo ih uspjele sustići u drugom poluvremenu. Kod izjednačenog rezultata 29:29, iskustvo je presudilo u našu korist jer su suparnice brzopleto završavale napad. U tim trenucima presudila je mirnoća Imamović i Bunić u napadu. Očuvale smo prvoligaški status što nam je i bio cilj.“