Automoto

Rossiju trening, Stoneru pad

Maja Giljanović • petak, 12.06.2009.

Valentino Rossi na svojoj je Fiat Yamahi M1 ubilježio najbrže vrijeme prvog slobodnog treninga na Velikoj nagradi Katalonije, a Casey Stoner je prvi dan u Barceloni okončao na rezervnom Ducatiju.

Valentini Rossi je krug obavio za 1:43.038 i svojim rivalima dao materijala za razmišljanje.

Talijan u najjačoj klasi Gran Premi Cinzano de Catalunye nijednom nije osvojio manje od trećeg mjesta, a budući je praznih ruku više od mjesec dana - treći u Mugellu prije dva tjedna, 16. u Le Mansu 17. svibnja - ekstra je motiviran tim prije jer je i 3. svibnja slavio u Španjolskoj u Jerezu.

Bivši (2007.) svjetski prvak Casey Stoner je pao 15 minuta prije kraja pao. Neozlijeđen je na rezervnom motoru priveo trening kraju, a osvojio je treće mjesto šest desetinki sporiji od Rossija i tri desetinke od Jorge Lorenza na drugom mjestu.

Andrea Dovizioso i Randy De Puniet (Repsol i LCR Honda) četvrti su i peti - jedini još ispod 1:44.00 - a šesti je bivši (2006.) svjetski prvak Nicky Hayden što je Amerikancu daleko najbolji rezultat od dolaska (zimus) u Ducati (koliko god je pola sekunde sporiji od Stonera, Hayden je zadovoljan s obzirom da nijednom nije izborio Top 10).

Polu-oporavljeni (polu-ozlijeđeni - zavisi je li čaša polu-puna ili polu-prazna) Sete Gibernau i Dani Pedrosa su 12. i 14.

U najslabijoj i u srednjoj klasi najbrži su Španjolci na Apriliji Julian Simon (1:52.311) i Alex Debon (1:47.291).