Ostali sportovi

Lavillenie član "Kluba šestmetraša"

Maja Giljanović • ponedjeljak, 22.06.2009.

Europski dvoranski prvak Renaud Lavillenie postao je član elitnog društva motkaša koji su preskočili šest metara i više...

Renaud Lavillenie je u Leiriju na Europski kup reprezentacija (Superliga, mi smo u Banskoj Bystrici opstali u Drugom razredu europske atletike) stigao s vodećim ovogodišnjim skokom (5.96 m), ali mu je u drugom pokušaju na 6.01 m uspjelo ubaciti se u samu kremu svjetskog skoka s motkom.

Europski je dvoranski prvak (Torino) francuski rekord Jeana Galfionea iz 1998. poboljšao puna tri centimetra, a koliki je njegov uspjeh dovoljno govori podatak da je u sezonu na otvorenom krenuo s osobnim rekordom od skromnih 5.65 m.

22-godišnjak je slavio ispred Maltea Mohra (5.75 m) čije je drugo mjesto samo jedno od brojnih solidnih njemačkog kontingenta koji je osvojio (326.5 bodova) premijerno izdanje Europskog kupa ispred Rusije (320) na drugom i Velike Britanije (303) na trećem mjestu.

Nijemci su ubilježili šest pobjeda, pet drugih mjesta i tri treća (samo jednom posljednji), a Rusi pet pobjeda, osam drugih mjesta i četiri treća (tri zato posljednja).

Razlika olimpijskog pobjednika Nelsona Evore i olimpijskog viceprvaka Britanca Philipsa Idowua u troskoku je samo devet centimetara (17.59 m Portugalca), "gripozna" Njemica Ariane Friedrich je osvojila vis (202 cm, nije uspjela na 207 cm), olimpijski viceprvak Piotr Malachowski je disk bacio na 66.24 m, a Španjolci su privatizirali srednje i duge pruge (Miguel Quesada 1:47.76 na 800, Jesus Espana 8:01.73 na 3000 i Dolores Checa 15:28.87 na 5000 metara).

Olimpijska je brončana Njemica Christine Obergföll koplje bacila najdulje na svijetu u 2009. (68.59 m), olimpijska pobjednica i svjetska rekorderka Ruskinja Gulnara Galkina-Samitova je osvojila 3000 metara (8:46.88), Britanac je Dwain Chambers osvojio i 100 (10.07) i 200 metara (20.55).

Portugal nije uspio obraniti status superligaša i zajedno je s Češkom i Švedskom ispao u Prvu ligu. U Norveškoj u Bergenu smo, pak, doznali da će njihova mjesta dogodine popuniti Bjelorusija (332), Finska (289) i Norveška (279), a iz Prve u Drugu su ispali Srbija i Švicarska (promociju su u Banskoj Bystrici zaslužili Litva i Irska).