Sjajni Delaš povukao Hrvatsku

Branimir Korać • petak, 03.07.2009.

Hrvatska je i u drugom susretu na Svjetskom prvenstvu do 19 godina na Novom Zelandu upisala pobjedu. Nakon Kazahstana, svladan je domaćin Novi Zeland i to 79:72...

HRVATSKA - NOVI ZELAND 79:72 (18:16, 38:31, 62:55)

SP U19, skupina D, drugo kolo

Hrvatska: Došen, Babić 0, Bilinovac 0, Delaš 31 (14 skokova), Olivari 2 (4 skoka), Butorac 6, Prostran 12 (4 skoka, 6 asistencija), Batur 10 (6 skokova), Planinić, Bubalo, Radošević 13 (9 skokova), Zubčić 5. Trener: Boris Kurtović.

Vezane vijesti

Novi Zeland: Bloxham 7, Edwards 29 (9 skokova), Rowe, Van Beek 6 (5 asistencija), Ruscoe 10 (4 skoka), Wei Beck 3 (5 skokova), Nathan 2 (5 skokova), Friday 0, King 0, Prewster 13 (8 skokova), Buckrell 2, Loe. Trener: Kenny McFadden.

Šut za dva: Hrvatska 26/48, Novi Zeland 22/48

Šut za tri: Hrvatska 4/21, Novi Zeland 5/17

Slobodna bacanja: Hrvatska 15/20, Novi Zeland 13/23

Skokovi: Hrvatska 41 (28+13), Kazahstan 35 (22+13)

Asistencije: Hrvatska 13, Novi Zeland 9

Osvojene lopte: Hrvatska 4, Novi Zeland 9

Izgubljene lopte: Hrvatska 11, Novi Zeland 10

Blokade: Hrvatska 2, Novi Zeland 4.

Kazahstan je bio lagan zalogaj, to se znalo i prije početka SP-a, međutim Novi Zeland je već bio dosta zahtjevniji protivnik. Dan ranije Novozelanđani su tijesno poraženi od Argentine te pokazali kako su vrlo težak protivnik. No Hrvatska ipak ima kvalitetniju reprezentaciju i to je pokazala te slavila 79:72.

Početak utakmice bio je odličan, vrlo brzo je naša reprezentacija povela s 8:0, ali Novi Zeland preko Prewstera i Edwardsa smanjuje i dolazi na minus jedan, 10:9. Do kraja prve dionice Kurtovićevi izabranici bili su u prednosti, imali i plus šest te na odmor otišli s vodstvom 18:16.

Odmah na početku druge četvrtine Edwards tricom donosi Novom Zelandu prvo vodstvo 19:18, a Hrvatska brzo odgovara preko Delaša i Prostrana te vraća prednost na svoju stranu. Šest minuta prije odlaska na veliki odmor Prewster tricom poravnava i bilo je to posljednje poravnanje u prvom poluvremenu. Do kraja prvog poluvremena Hrvatska igra bolje, stvara prednost i na poluvremenu ima ugodnijih 38:31.

Na startu drugog poluvremena ponovno se Novi Zeland uspio približiti i smanjiti nakon ubačaja Ruscoea na svega dva poena zaostatka, da bi sredinom treće četvrtine preko Van Beeka ponovno i poveli 46:45. Delaš, Butorac i Prostran tada slažu seriju 12:2 i vraćaju Hrvatsku u prednost 57:48 i do kraja te dionice Novi Zeland više nije zaprijetio.

Posljednja četvrtina ponovno je donijela uzbuđenja u početnoj fazi, Hrvatska ponovno malo sporije ulazi u nju te Novi Zeland polako "nagriza" prednost i točno pet minuta prije kraja susreta ponovno poravnava na 65:65. To je probudilo Kurtovićevu momčad i završna serija 13:2 odvela je Hrvatsku na najviših 78:67 i susret je mirno završen te je upisana i druga pobjeda.

U našem sastavu sjajan je bio Mario Delaš s 31 poenom i 14 skokova dok je Leon Radošević dodao 13 poena i devet skokova. Kod Novog Zelanda Richie Edwards ubacio je 29 poena uz devet skokova, a Dion Prewster dodao je 13 poena i osam skokova.

U sljedećem kolu Hrvatska za prvo mjesto u skupini igra s Argentinom.