Maksimalno dalje

Branimir Korać • subota, 04.07.2009.

Hrvatska reprezentacija na Svjetskom prvenstvu do 19 godina svladala je i Argentinu te se s maksimalnim brojem bodova plasirala u osminu finala. Ponovno je briljirao Mario Delaš koji je bio još jednom naš najbolji igrač...

HRVATSKA - ARGENTINA 75:63 (8:18, 29:24, 58:44)

SP U19, skupina D, treće kolo

Hrvatska: Došen, Babić 6, Bilinovac 0, Delaš 27 (8 skokova), Olivari 0, Butorac 3, Prostran 11 (5 skokova), Batur 9, Planinić, Bubalo, Radošević 7 (5 skokova), Zubčić 12 (9 skokova). Trener: Boris Kurtović.

Argentina: Gaynor 1, Fernandez 5 (5 asistencija), Glinberg 4 (7 skokova), Cortes 2, Nocedal 11, Orlietti 4 (5 skokova), Gonzalez 9, Ramirez Barrios 6 (4 skoka), Laprovittola 0, Canete, Landoni 10 (5 skokova), Rasio 11 (7 skokova). Trener: Enrique Tolcachier.

Šut za dva: Hrvatska 20/35, Argentina 20/45

Šut za tri: Hrvatska 6/22, Argentina 4/18

Slobodna bacanja: Hrvatska 17/23, Argentina 11/17

Skokovi: Hrvatska 33 (23+10), Argentina 39 (24+15)

Asistencije: Hrvatska 12, Argentina 11

Osvojene lopte: Hrvatska 6, Argentina 10

Izgubljene lopte: Hrvatska 16, Argentina 16

Blokade: Hrvatska 8, Argentina 1.

Početak utakmice bio je vrlo loš za našu reprezentaciju. Argentina je povela sa 7:0 pa već u petoj minuti s dvoznamenkastom prednosti 16:4. Prostran, Delaš i Olivari ušli su pomalo uspavano u utakmicu, Zubčić i Batur su nešto pokušavali u Kurtović je već sredinom prve četvrtine povukao trostruku izmjenu koja je na parketu iz petorke ostavila tek Zubčića i Batura.

Do kraja četvrtine nije bilo nikakvih promjena. Neučinkovita igra u napadu se nastavila i Argentina je nakon prvih deset minuta vodila 18:8 zahvaljujući lošem hrvatskom šutu iz igre 3/15.

Serijom Delaša i Batura u drugoj četvrtini Hrvatska sa 7:2 smanjuje na 22:15, a trica Babića, pet poena Delaša i dva Radoševića dvije minute prije poluvremena dovode Hrvatsku u vodstvo 25:22. U tih četiri minute Hrvatska je napravila 17:2.

Na poluvrijeme je Hrvatska otišla s prednosti 29:24 zahvaljujući ponovno nezadrživom Mariju Delašu koji je već u prvih 20 minuta ubacio 14 poena i to sve u drugoj četvrtini. U drugoj četvrtini naša reprezentacija obrambeno je izgledala odlično i Argentinu je u tom dijelu igre limitirala na svega šest poena.

U drugom poluvremenu brzo je sve riješeno. U trećoj četvrtini naša reprezentacija odmah bježi na dvoznamenkastu prednost, u završnici četvrtine vodi i s plus 19 te na kraju rutinski odlazi do pobjede. Uspjeli su Argentinci u posljednjoj dionici tek doći na granicu od desetak poena zaostatka, ali to je bilo sve što su napravili.

Mario Delaš odradio je i treću utakmicu na visokoj razini te ubacio 27 poena uz osam skokova i šut iz igre odličnih 10/12. 12 poena i devet skokova dodao je Tomislav Zubčić. Kod Argentine po 11 poena ubacili su Matias Nocedal i Lisandro Rasio.

Hrvatska u drugi krug u skupinu prenosi maksimalna četiri boda i u skupini će igrati još protiv Australije, Kanade i Španjolske. Prva četiri prolaze u četvrtfinale, a prvu utakmicu u toj fazi Hrvatska igra u ponedjeljak u 9:30 protiv Kanade.