Posljednje kolo odlučuje

Branimir Korać • utorak, 07.07.2009.

U obje skupine drugog kruga Svjetskog prvenstva do 19 godina četvrtfinalisti će biti poznati tek nakon posljednjeg kola. Hrvatska, SAD i Australija su sigurno u četvrtfinalu dok se ostali moraju "potući" za preostala mjesta...

Skupina E

U skupini E poznao je samo kako je SAD siguran u četvrtfinalu te kako Egipat nema nikakve šanse za prolaz. Ostali svi moraju maksimalno ući u posljednje kolo. Grčka je u pretposljednjem kolu u skupini nadigrala Egipat s visokih 100:59 u neravnopravnom susretu u kojem je već na poluvremenu bilo 59:22. U nastavku susreta tek se odrađivao posao. Nikolaos Pappas ubacio je 18 poena, a Leonidas Kaselakis dodao je 12 poena i pet asistencija. Kod poraženih Adham Mohamed Elsayed ubacio je 16 poena, a dodao je 12 poena i sedam skokova.

6. Kazahstan 1-4.

Francuzi su se iskupili za poraz od Portorika pobjedom nad Litvom 95:78. Ključna je bila druga četvrtina u kojoj je Francuska s 34:16 napravila veliku prednost i Litva to u nastavku nije mogla dostići. Christophe Leonard ubacio je 22 poena uz pet skokova, a Jonathan Bourhis dodao je 18 poena (6/10 trica). Kod Litve Adomas Drungilas ubacio je 24 poena uz devet skokova, a Dovydas Redikas dodao je 17 poena.

SAD je ostao na vrhu ljestvice sa stopostotnim učinkom svladavši Portoriko 82:61. Lagana pobjeda za Amerikance koji su dominirali susretom i pitanje pobjednika riješili u prvom poluvremenu zaustavivši Portoriko tek na 19 poena. Howard Thompkins predvodio ih je s 14 poena i devet skokova dok je Gordon Hayward dodao 11 poena i sedam skokova. Kod Portorika Jiovanny Fontan ubacio je 16 poena, a Michael Rosario 11.

Skupina F

Australija slijedi Hrvatsku te je i u petom susretu upisala pobjedu. Ovaj put bolji su bili od Argentine slavivši 76:65. Argentina je loše otvorila utakmicu, prvu četvrtinu izgubila 25:9 i nakon toga se nije uspjela oporaviti. Jason Cadee ubacio je 16 poena, Brock Motum 16 poena uz pet skokova, a Cody Ellis 16 poena uz osam skokova. Kod Argentine Luciano González s 14 poena bio je jedini dvoznamenkast.

Očekivanu pobjedu upisali su Kanađani koji su igrali protiv Kazahstana i slavili 108:70. U prvom poluvremenu su se Kazahstanci koliko-toliko držali, ali otpor nije dugo trajao i Kanada ih je slomila u drugih 20 minuta. Typhoon Nurse ubacio je 25 poena (5/8 trica) uz pet skokova, Kelly Olynyk dodao je 24 poena uz devet skokova, a Cory Joseph 20 poena uz šest skokova. Kod Kazahstana Aleksandr Tjutjunik ubacio je 19 poena, a Pavel Ilin 13 uz pet skokova.