Ostali korak do raja

Branimir Korać • subota, 11.07.2009.

Iako nisu ušli u finale Svjetskog prvenstva do 19 godina, nema razloga za nezadovoljstvo. Hrvatska je protiv SAD-a odigrala odličnu utakmicu, do posljednjih sekundi bila je u igri za pobjedu i finale, ali Amerikanci su bili mirne ruke na liniji slobodnih bacanja i na kraju su slavili...

HRVATSKA - SAD 77:81 (16:22, 33:46, 59:57)

SP U19, polufinale

Hrvatska: Došen, Babić 0 (5 skokova), Bilinovac 0, Delaš 17, Olivari 0, Butorac 15, Prostran 15 (7 asistencija, 7 skokova), Batur 5 (6 skokova), Planinić 4, Bubalo, Radošević 6, Zubčić 15 (8 skokova). Trener: Boris Kurtović.

SAD: Gibbs 11, Curry 10, Taylor 9, Mack 2 (4 skoka), Thompson 5 (4 skoka), White 10, Hayward 15 (8 skokova), Shurna 2, Miller 1, Casto, Moultrie 8 (6 skokova), Thompkins 8 (9 skokova). Trener: Bob McKillop

Šut za dva: Hrvatska 20/47, SAD 21/40

Šut za tri: Hrvatska 9/22, SAD 7/25

Slobodna bacanja: Hrvatska 10/13, SAD 18/23

Skokovi: Hrvatska 37 (23+14), SAD 39 (25+14)

Asistencije: Hrvatska 13, SAD 14

Osvojene lopte: Hrvatska 1, SAD 5

Izgubljene lopte: Hrvatska 11, SAD 8

Blokade: Hrvatska 1, SAD 5.

Amerikanci su u susret protiv Hrvatske ušli kao favoriti, na cijelom SP-u samo su im Litavci u za njih nevažnoj utakmici pružili značajniji otpor, međutim Hrvatska se nije predavala. U prvom poluvremenu bilo je još dosta nervoze, no u trećoj četvrtini Hrvatska je izgledala sjajno i napravila preokret koji je na kraju utakmicu držao do posljednjih sekundi u neizvjesnim vodama. Amerikanci su na kraju slavili 81:77 i otišli u borbu za zlato protiv Grka, a Hrvatska će igrati za broncu s Australijom.

Hrvatska je otvorila odlično utakmicu, Amerikancima je u početnim minutama stvorila dosta problema u reketu i brzo otišla do 6:0. Uslijedilo je razdoblje loše igre u napadu, Amerikanci nakon minute odmora preslaguju redove i rade seriju 11:0 za preuzimanje vodstva.

Napadački Amerikanci su izgledali sve bolje, minutu i pol prije kraja prve četvrtine već su bili na 20:11 nakon nekoliko dalekometnih ubačaja i hrvatskih pogrešaka u napadu. U završnici četvrtine Butorac i Planinić smanjuju na 20:16, no Amerikanci sa sirenom ubacuju za plus šest nakon prve četvrtine.

Na startu druge četvrtine SAD radi 7:0 i odlazi na najviših 29:16. Dino Butorac tricama je držao Hrvatsku iznad vode i Amerikanci nisu odlazili na veću prednost. Dvije minute prije odlaska na poluvrijeme Amerikanci ipak dolaze do najviše prednosti. Nakon promašene trice Prostrana, na drugoj strani tricu sprema Curry i Amerikanci odlaze na 44:30, a zatim polaganjem Thompkins i na 46:30. Na poluvrijeme se otišlo s vodstvom SAD-a 46:33 nakon što je Zubčić pogodio tricu četiri sekunde prije kraja poluvremena.

Početkom drugog poluvremena Hrvatska je držala priključak, a u 25. minuti napokon se spustila na jednoznamenkast zaostatak nakon nekoliko dobrih akcija Marija Delaša, a Zubčić je tricom pomogao za približavanje na 50:46 na četiri i pol minute prije kraja treće četvrtine. Hrvatska serija se nastavila i nakon američke minute odmora, Zubčić je pogodio još jednu tricu, a nakon toga Radošević dvije i pol minute prije kraja četvrtine ubacuje slobodnjake za poravnanje na 51:51.

Sjajno je Hrvatska igrala u trećoj četvrtini, Prostran je dominirao terenom, sjajno razigravao, ali i zabijao i upravo on i Radošević Hrvatsku su doveli do vodstva 57:53 minutu prije kraja četvrtine. U posljednju četvrtinu otišlo se s vodstvom Hrvatske 59:57 zahvaljujući sjajnoj igri u trećoj dionici u kojoj su Amerikanci razbijeni.

Na početku posljednje dionice Hrvatska nije uspjela zadržati euforije iz treće četvrtine i Amerikanci su napravili preokret te poveli sa 65:62.

Na polovici posljednje četvrtine Amerikanci su imali vodstvo 70:68, a tri i pol minute prije kraja Delaš vraća Hrvatsku u egal na 70:70. Hayward zatim zakucava, Zubčić promašuje tešku tricu, a Mack ubacuje za plus četiri SAD-a dvije i pol minute prije kraja.

Delaš ubacuje samo jedno bacanje za 74:71, a isto čini na drugoj strani Taylor. Na liniji slobodnih nije bio miran niti Prostran koji također ubacuje jedno bacanje, Thompkins na drugoj strani daje Hrvatskoj priliku, ali Batur 57 sekundi prije kraja promašuje otvoren šut za približavanje na minus jedan.

Ipak, 40 sekundi prije kraja Butorac ubacuje tricu sa sedam metara za 77:75. Haywood na drugoj srani hvata skok u napadu i ubacuje dva slobodna za 79:75 19 sekundi prije kraja nakon što su Amerikanci promašili tricu na isteku napada i dali našima priliku. Deset sekundi prije kraja Prostran je položio za 79:77 i napravljen je brzi prekršaj nad Gibbsom koji oba puta pogađa za 81:77.

Protiv istih protivnika koji su ne tako davno u pripremnom susretu Hrvatsku ostavili na tridesetak poena minusa, naša reprezentacija bila je blizu pobjede. Predvodili su je Mario Delaš sa 17 poena te Toni Prostran, Dino Butorac i Tomislav Zubčić s po 15 poena. Kod SAD-a 15 poena ubacio je Gordon Hayward.