Pad u zadnjih deset minuta

Branimir Korać • petak, 17.07.2009.

Hrvatska košarkaška reprezentacija do 20 godina upisala je poraz u drugom kolu Europskog prvenstva. Ukrajina je zahvaljujući boljoj igri u zadnjih deset minuta upisala pobjedu 86:79...

HRVATSKA - UKRAJINA 79:86 (18:22, 46:44, 67:62)

EP U20, skupina D, drugo kolo

Hrvatska: Radić 7, Nakić 0, Vragović 30 (7 skokova), Bogdanović 11 (5 skokova), Kraljević, Oštrić 13, Delaš, Hajdić 10 (9 skokova), Marčinković 2, Karlović, Blažević, Bilan 3. Trener: Darko Kunce.

Ukrajina: Tončenko 7 (6 asistencija), Dmytrenko 0, Larin, Lukašov 22 (9 skokova), Chygrynov 5, Ščepkin 15 (4 skoka), Novikov 14 (4 skoka), Otverčenko, Zaytsev 3, Tymofeyenko 17 (11 skokova), Poliezhalev 3 (5 skokova), Tuz. Trener: Volodymyr Polyakh.

Šut za dva: Hrvatska 20/38, Ukrajina 26/44

Šut za tri: Hrvatska 9/24, Ukrajina 7/18

Slobodna bacanja: Hrvatska 12/20, Ukrajina 13/19

Skokovi: Hrvatska 30 (20+10), Ukrajina 39 (27+12)

Asistencije: Hrvatska 12, Ukrajina 13

Osvojene lopte: Hrvatska 3, Ukrajina 5

Izgubljene lopte: Hrvatska 11, Ukrajina 11

Blokade: Hrvatska 1, Ukrajina 2.

Ukrajina je trenutno iznenađenje skupine. Nakon što su prvi dan svladali reprezentaciju Srbije, drugi dan bili su bolji i od Hrvatske koju su svladali 86:79. Naši košarkaši mogu biti nezadovoljni, imali su prednost uoči posljednje dionice, ali nisu ju uspjeli zadržati i poraženi su nastupili parket.

Niti u drugom susretu u skupini značajnije role nisu dobile zvijezde s Novog Zelanda Mario Delaš i Tomislav Zubčić. Njihov nastup možemo značajnije očekivati tek od drugog kruga.

Sam susret započeo je vrlo slično jučerašnjem protiv Njemačke. Ponovno su naši nešto sporije ušli u utakmicu i morali hvatati zaostatak. Sredinom druge četvrtine u tome su i uspjeli te nakon trice Oštrića nakon samog starta konačno uspjeli smanjiti na malih 34:33.

Do kraja prvog poluvremena Hrvatska je uspjela i preuzeti rezultatsku kontrolu, ponovno zahvaljujući trici Oštrića te se na odmor otišlo s prednosti Hrvatske 46:44.

Početna faza drugog poluvremena nije davala naznake kako bi se Ukrajinci mogli vratiti u plus. Dapače, sredinom treće dionice Hajdić je položio za dotad najviših 57:48 i sve se činilo kao da će Hrvatska krenuti i prema drugoj pobjedi.

Točno na 56 sekundi prije posljednje četvrtine Vragović je ubacio tricu za najviših 67:57 i umjesto da se prednost sačuva prije posljednje dionice, naši igrači dozvoljavaju Ukrajincima smanjenje na 67:62.

Taj povratak u završnici djelovao je motivirajuće na Ukrajinu. U posljednju četvrtinu ulaze puno bolje i kombinirano s posljednjom minutom treće četvrtine rade seriju od čak 18:1 i preuzimaju vodstvo 75:68. Do kraja susreta Ukrajina je znala sačuvati prednost i uzeti pobjedu.

U našem sastavu Karlo Vragović upisao je 30 poena uz sedam skokova dok je Antonio Oštrić dodao 13 poena. Kod Ukrajine Lukašov je ubacio 22 poena uz devet skokova, a Tymofeyenko je dodao 17 poena i 11 skokova.