1. Hrvatska nogometna liga, 1. kolo, 25.07.2009, 20:15 h, Stadion Gradski vrt, gledatelja: 6.000
Suci: Marin Mlinar, Vukušić, Olujić (svi Zagreb)

Pranjić spasio jalovi Hajduk

Bernard Jurišić, Petar Plevnik • subota, 25.07.2009.

Uz veliku dozu sreće i autogol Jurice Pranjića tri minute prije kraja susreta nogometaši Hajduka uspjeli su izbjeći poraz na otvaranju prvenstva u Gradskom vrtu. Mlada osječka momčad može žaliti za propuštenom prigodom...

Rafael Paraiba
59'

Ante Miše

Lijep dekor dočekao je Osijek i Hajduk na otvaranju nove sezone u Gradskom vrtu. Oko 5000 gledatelja došlo je vidjeti može li se mlada osječka momčad nositi s favoriziranim Splićanima.

Sukladno najavama u dresu domaćina od prve minute krenuli su debitanti Kardum na golu, Čaušić na poziciji stopera te Đikić na lijevom boku. S druge strane Ante Miše odlučio se za očekivani sastav, a mjesto jedinog napadača povjerio je mladom Anti Vukušiću.

KOHORTA PROTIV UPRAVE

Svoje nezadovoljstvo pasivnošću uprave u prijelaznom roku jasno je izrazila i Kohorta. U nekoliko navrata Gradskim se vrtom zaorilo "Petrović, Dumančić lopovi najveći", "Uprava odlazi", a u 13. minuti izvješen je i transparent "Upravo možete kako hoćete, al ne do kad' hoćete".

Početni dio susreta pripao je Splićanima, koji su ubrzo nakon prvog sučevog zvižduka zagospodarili sredinom terena. Već u trećoj minuti Hajduk je mogao do vodstva, nakon što je Ibričić lijepo ubacio za Vukušića, no mladi napadač Splićana puca ravno u Karduma.

Dominacija Hajduka trajala je do 22. minute kada Todorčev topovskim udarcem iz slobodnog udarca s gotovo 30 metara pogađa gredu već svladanog Subašića. Pokušaj osječkog Makedonca kao da je probudio dotad rezervirane Osječane, pa smo sljedećih desetak minuta gledali puno bolju igru domaćina. U tim trenucima obrana Hajduka na čelu s vratarom Subašićem u nekoliko je situacija reagirala panično, no osim dva pokušaja iz kornera Osijek nije stvorio veću opasnost pred vratima Hajduka.

Nakon desetominutne dominacije Osječana, posljednjih deset minuta prvog dijela ponovno je pripalo Hajduku, no kao i na otvaranju susreta jalovi pokušaji Splićana završavali su na rubu osječkog 16-erca.

U nastavak susreta obje su momčadi ušle u nepromijenjenim sastavima, a prvu prijetnju vidjeli smo u 50. minuti kada Gabrić s 25 metara prisiljava Karduma da odličnom intervencijom izbije loptu u korner.

S druge strane, Osječani su prvu opasnost pred golom Hajduka pretvorili u pogodak. Knežević se probio po desnoj strani, ubacio u 16-erac Hajduka, gdje pokušaj Miličevića s poda blokira Pandža, no lopta se odbija ravno na noge Jugovića koji preciznim udarcem s 15 metara pogađa suprotni kut nemoćnog Subašića za 1:0.

Pogodak Osječana primorao je trenera gostiju Mišu da sudzdržanog Tomasova zamjeni Paraibom, no ni ulazak brazilskog napadača nije promjenio previše u igri Splićana. I dalje je Hajduk kontrolirao sredinu terena, no gosti iz Splita nikako nisu uspjevali izraditi izgledniju priliku za pogodak.

Pojačani napad gostiju Osječani su pak iskoristili za igru na kontru, a jedna takva sijevnula je u 69. minuti kada Nikšić gura u prigodu svježeg Barišića, no udarac osječkog napadača odlazi zamalo pored lijeve vratnice Subašića.

U nedostatku prigoda iz igre, Splićani su najbolju prigodu za izjednačenja propustili nakon prekida. U 74. minuti Ibričić je ubacio iz kuta, do tada sigurni Kardum odletio u prazno, no kapetan gostiju Andrić na drugoj vratnici sa svega nekoliko metara promašuje prazan gol.

Što se više bližio kraj susreta pokušaji Hajduka izgledali su sve bezopasniji i činilo se prilično izvjesnim da će Hajduk poražen napustiti Gradski vrt. Ipak, u 87. minuti sreća se osmjehnula Splićanima; Šerić je ubacio s lijevog boka, a kapetan Osijeka Pranjić u prilično bezopasnoj situaciji glavom zakucao loptu iza leđa nemoćnog Karduma.

Srećom po Osječane preostalih nekoliko minuta nije bilo dovoljno da Hajduk dotuče grogirane domaćine, pa se svaka momčad morala zadovoljiti bodom. Usprkos šoku zbog kasnog pogotka, Kohorta je pljeskom ispratila bijelo-plave s terena, dok su igrači Hajduka doživjeli gromoglasne zvižduke prilikom pozdrava Torcidi.