1. Hrvatska nogometna liga, 1. kolo, 26.07.2009, 20:00 h, Rijeka, Stadion na Kantridi, gledatelja: 2.250
Suci: Andrej Burilo (Osijek), Tomislav Petrović (Valpovo), Dražen Pejić (Vukovar)

Branimir Korać • nedjelja, 26.07.2009.

Prvoligaški debi nogometaši Lokomotive željet će što prije zaboraviti. Suradnja Anasa i Ahmada Sharbinija još jednom se pokazala vrhunskom i sa šest pogodaka ove dvojice, Rijeka je upisala vrlo visoku pobjedu...

Johann Smith
59'
Roy Ferenčina

Grubo prizemljenje doživjela je Lokomotiva na Kantridi. Slično kao Istra dan ranije u Maksimiru, Lokomotiva je saznala kako to izgleda igrati protiv naših najboljih ekipa. Istrani su u Maksimiru "popili" sedmicu dok se Lokomotiva u Rijeci izvukla sa - šesticom.

Roy Ferenčina izveo je na Kantridu izuzetno mladu momčad s tek vratarom Vidakovićem te veteranima Bulom i Sopićem kao iskusnijim igračima. Gostujući "klinci" nisu se uspjeli, pokušavali su, ali naletjeli su na sjajne Riječane predvođene fenomenalnom braćom Ahmadom i Anasom Sharbinijem.

Sharbiniji su možda još uvijek bliži odlasku s Kantride nego ostanku, no i večeras su pokazali kako su glavni igrači Rijeke i kako bi njihov odlazak bio vjerojatno nenadoknadiv hendikep. Svaki je postigao po tri pogotka i jasno je kako su prva imena susreta, međutim bilo bi nepravedno izostaviti Štroka i Fernandeza koji su također odradili veliki posao i zaslužili najviše ocjene.

Lokomotiva je hrabro krenula, nije se zatvorila već se pokušala nadigravati s domaćinima. Na startu su u dva navrata bili opasni, ali brzo su smireni. Igrala se četvrta minuta kada je snažno opalio Štrok, Vidaković je uspio nekako odbiti loptu, no samo do Ahmada Sharbinija koji ju šalje u mrežu za vodstvo 1:0.

Uspjeli su gost srediti svoje redove nakon 15-ak minuta, opasno je Manceu prijetio Dinamov Albanac Vila, ali lopta nije htjela u mrežu. Kad neće na jednoj strani, hoće na drugoj. 27. minuta donijela je novi pogodak Rijeke, ovaj put Ahmad Sharbini je u ulozi asistenta, a mrežu pogađa Anas.

Do kraja prvog dijela Vidaković je i treći put vadio loptu iz mreže. Bilo je to u 35. minuti kada je ponovno u gužvi spretan bio Ahmad Sharbini.

Visoka prednost iz prvog dijela nije natjerala Riječane na podizanje noge s gasa. Već na startu drugog dijela u dvoboju Štroka i Puljića u 16 metara veznjak Rijeke pada, a sudac Burilo dosuđuje jedanaesterac. Precizan izvođač bio je Anas Sharbini.

Pokušavali su gosti doći do počasnog pogotka, međutim Mance je bio siguran i osujetio je njihove pokušaje. Najbolju priliku mali su u 53. minuti kada Bagarić nakon kornera tuče glavom, no lopta pogađa vratnicu.

Na drugoj strana braća Sharbini nisu imali milost. Do kraja susreta svaki je postigao po još jedan pogodak za konačnih i vrlo visokih 6:0.

Rijeka na startu nove sezone tako dolazi do vrlo visoke pobjede i pokazuje kako unatoč silnim problemima s financijama nije za podcijeniti. Ostaje za vidjeti hoće li Anas i(li) Ahmad ostati na Kantridi i u slučaju odlaska kako će momčad izgledati. Ukoliko ostanu, financijsko stanje se stabilizira, Rijeka bi ponovno morala biti kandidat za Europu i najviši plasman.