Srbija bolja u produžetku

Branimir Korać • srijeda, 29.07.2009.

Juniorska hrvatska košarkaška reprezentacija upisala je poraz u posljednjem susretu drugog kruga Europskog prvenstva. U produžetku je bolja bila Srbija 77:70...

HRVATSKA - SRBIJA 70:77 (13:18, 28:28, 47:48, 64:64)

EP U18, skupina E, peto kolo

Hrvatska: Došen 1, Babić, Čutura 10 (6 skokova), Bubalo 20 (9 skokova), Jakoliš 2 (5 skokova), Vrlika 0, Prostran 18 (9 asistencija, 4 skoka), Batur 5, Juričić 0, Barač, Šekelja 4, Brnas 10 (12 skokova). Trener: Hrvoje Vlašić.

Srbija: Jaramaz 8 (5 skokova), Ponjavić 4, Torlak 8, Tripković, Vukasović 0, Blagojević 2, Anđušić 9, Radosavljević 13 (10 skokova), Bešović, Rondović 6 (6 skokova), Đekić 13 (5 skokova), Musli 14 (17 skokova, 4 blokade). Trener: Vladimir Jovanović.

Šut za dva: Hrvatska 17/43, Srbija 24/50

Šut za tri: Hrvatska 8/30, Srbija 5/21

Slobodna bacanja: Hrvatska 12/22, Srbija 14/28

Skokovi: Hrvatska 45 (29+16), Srbija 54 (36+18)

Asistencije: Hrvatska 12, Srbija 10

Osvojene lopte: Hrvatska 8, Srbija 8

Izgubljene lopte: Hrvatska 13, Srbija 13

Blokade: Hrvatska 1, Srbija 7.

Put do medalje Hrvatska će tražiti težim putem. Tražila se pobjeda u dvoboju protiv Srbije koja bi Hrvatskoj donijela lakšeg protivnika u četvrtfinalu, međutim u završnici posljednje četvrtine nisu naši dobro organizirali napad i otišlo se u produžetak. Tamo je Srbija bila bolja 77:70. Protivnik u četvrtfinalu našoj reprezentaciji tako će biti Litva koja je uvjerljivo uzela prvo mjesto u drugoj skupini.

Nakon što je pauzirao protiv Francuza, u momčad se vratio Toni Prostran, no niti on na početku nije bio raspoložen i Srbija je to koristila. Vrlo brzo pobjegli su na 13:3 da bi u završnici prve četvrtine Hrvatska ipak uspjela smanjiti na prihvatljivijih 18:13.

S dobrom igrom s kraja prve četvrtine nastavilo se i u drugoj dionici. Na polovici druge četvrtine uz dobru igru Bubala i Brnasa Hrvatska je stigla na 22:22. Do kraja četvrtine nije bilo većih odvajanja niti na jednoj strani i na odmor se otišlo s rezultatom 28:28.

Bubalo s četiri trice i 14 poena bio je prvi igrač naše reprezentacije dok je izostao učinak dosad vrlo dobrih Jakoliša i Šekelje koji su ostali bez ijednog poena.

U drugom djelu nije Hrvatska najbolje krenula. Sredinom četvrtine Anđušić, Radosavljević i Jaramaz odvojili su Srbiju na plus šest. Držala je Srbija tu prednost sve do posljednjih minuta četvrtine kada Jakoliš, Prostran i Brnas rade seriju za smanjenje na 48:47, a posljednju dionicu ubačajem započinje Prostran i Hrvatska je ponovno u vodstvu 49:48.

Musli je pravio preokret i naša reprezentacija došla je u zaostatak 52:49, ali onda slijedi serija 7:0 Bubala i Prostrana za 56:52, no do same završnice Srbija se vraća posve u utakmicu i nakon pete osobne Jakoliša 2:19 prije kraja Radosavljević s linije slobodnih bacanja poravnava na 59:59.

Na ulasku u posljednje dvije minute Torlak je donio prednost Srbiji 61:60, no Šekelja s linije slobodnih bacanja okreće na 62:61, a zatim nakon nepreciznog pokušaja Radosavljevića na drugoj strani pogađa za 64:61 minutu i pet sekundi prije kraja.

Nakon minute odmora 35 sekundi prije kraja Đekić tricom poravnava na 64:64 da bi posljednji napad na susretu završio neiskorišten obzirom da naša reprezentacija nije uputila niti šut na koš i otišlo se u produžetke.

U dodatnih pet minuta Đekić je spremio još jednu tricu koju poništava Brnas s "dva plus jedan". Ipak Srbija je u završnici ponovno došla na plus tri, Prostran je promašio tricu 48 sekundi prije kraja za poravnanje i 29 sekundi prije kraja napravio je prekršaj nad Torlakom koji ubacuje jedno bacanje za velikih 74:70. Brnas na drugoj strani promašuje tricu i tu je priči kraj. Srbija na kraju slavi 77:70.

U našem sastavu najbolji su bili Bubalo s 20 poena i devet skokova, Prostran s 18 poena i devet asistencija te Brnas s deset poena i 12 skokova. Na drugoj strani Musli je ubacio 14 poena uz 17 skokova.