Europska liga, Kvalifikacije, 3. pretkolo, 30.07.2009, 19:30 h, Žilina, stadion Pod Dubnom, gledatelja: 6.000
Suci: Anastassios Kakos, Bozatzidis, Tryfonas (svi Grčka)

Bernard Jurišić • četvrtak, 30.07.2009.

Hajduk je u Žilini ostvario dobar rezultat uoči uzvratnog susreta 3. pretkola Europske lige u Splitu. Splićani su iz Slovačke donijeli 1:1, a vodeći pogodak za "bile" postigao je Brazilac Paraiba. Žilina je izjednačila iz kaznenog udarca...

Bello Babatounde
60'
17
Nemanja Zlatković
79'

Florin Cernat
58'
Ante Miše

Žilina je utakmicu otvorila furiozno, u prvih 10 minuta lopta gotovo da nije prešla u njihovu polovicu igrališta. Vratar Subašić bio je najzaposleniji i najsigurniji Hajdukov nogometaš u prvih 45 minuta, a samo je u prvih 10 minuta imao nekoliko okršaja s domaćim kapetanom Ježom.

Nakon 10 minuta "bili" su uspjeli malo otupjeti domaću dominaciju, a nakon dva neuspješna pokušaja Skoke, prvu pravu prigodu na utakmici Hajdukovci su stvorili u 29. minuti. I to dvostruku.

Najprije je Ibričić bio neprecizan nakon asistencije Gabrića, a bio je sam na 18 metara po sredini. Pola minute kasnije Ibričić je uzvratio uslugu Gabriću, Hajdukov desni bočni za trenutak je ostao sam ispred domaćeg vratara Perniša, no dok je prebacio loptu na lijevu nogu domaći stoperi su ga uspjeli sustići i blokirati udarac.

Završnica prvog dijela opet je pripala domaćinima. Robert Jež pucao je iz svih oružja prema splitskim vratima, prijetio je i Lietava, no uspjeli su se "bili" nekako održati i na poluvrijeme odnijeti "nulu".

A onda, praktično iz ničega, Hajduk je poveo. Igrala se 51. minuta, lopta je kružila oko kaznenog prostora Žiline, a onda ju je Šerić ne previše opasno poslao prema petercu. Tamo ju je prsima dočekao Mraz i pokušao mirno vratiti Pernišu, no Rafael Paraiba mu se prikrao s leđa i gurno loptu u mrežu, za Hajdukovo vodstvo.

No, kako je "jeftino" Hajduk poveo, tako je i primio. Žilina je krenula po izjednačenje, a Mraz se iskupio za "asistenciju" pri pogotku Hajduka. Ovog puta je "asistirao" i svojima, pao je u kaznenom prostoru u dvoboju s Rubilom, a grčki sudac pokazao na bijelu točku. Kobylik je bio siguran, Žilina je izjednačila u 73. minuti.

Hajduk tada kao da se raspao, tek je Paraiba u 74. minuti još jednom zaprijetio. Domaćini su krenuli po potpuni preokret, a Lietava je u 83. minuti promašio nemoguće. Ubacio mu je Zlatković s lijevog boka na drugu vratnicu, potpuno je sam bio napadač Žiline na metar udaljenosti, ali je loptu glavom poslao s vanjske strane vratnice. Sreća je poljubila Hajduk u tom trenutku.

No, osmjehnula se sreća i domaćina u 89. minuti i spasila ih poraza. Ibričić je ubacio oštru loptu iz slobodnog udarca, dvojica domaćih igrača krenula su na loptu i zajedničkim snagama je odbili u - vlastitu gredu. Centimetri su Hajduk dijelili od novog vodstva.

Zav ršilo je na kraju 1:1, dobrim rezultatom koji Hajduka gura u ulogu favorita za uzvrat narednog četvrtka, kad će Slovake dočekati 30.000 bučnih navijača splitske momčadi.