Pobjedu prokockali u nastavku

Ivana Jurica • nedjelja, 02.08.2009.

Očekivalo se da će susret između Šibenika i Osijeka biti neizvjestan, kao uostalom i svi susreti tih takmaca na Šubićevcu u posljednje vrijeme. Ali, nakon prvih 45 minuta činilo se da domaćin sigurno ide prema novom trijumfu, ali neobjašnjivi pad u igri, praćen brojnim pogreškama u drugom poluvremenu koštao je Kalinićevu momčad pobjede nad Osijekom koji je u nastavku u potpunosti zagospodario terenom, pa je i stigao do izjednačenja.

Nije Šibenik izgledao loše u prvom poluvremenu, osim jednog kratkog dijela od otprilike desetak minuta. Zasluženo su Modri vodili s 2:0, a igrali su svojim karakterističnim stilom igre. Napadači Fuštar i Dajić visoko su pritiskali posljednju liniju gostiju, vezni red dobio je bitku na sredini i rezultiralo je to dobrim akcijama i prilikama u kaznenom prostoru Osječana. Uz već tradicionalnu borbenost, požrtvovnost i uvjerljivo vodstvo zadovoljni su Šibenčani otišli u svlačionicu, a i publika je većim dijelom mogla biti zadovoljna prikazanom igrom novog Šibenika.

Povratak Božića

Prvi put, nakon nesretnog 14. rujna prošle godine kada mu je nakon starta hajdukovca Borisa Pandže na Poljudu slomljena noge, napadač Šibenika Ivan Božić dočekao je priliku da se nađe u kadru igrača za jedan prvenstveni susret. Iako nije ulazio u igru, sve je bliži trenutak kada ćemo Božića ponovno gledati na travnjaku kako trese mreže protivničkih momčadi.

U nastavku potpuno drugačija slika. Osječani su od početka preuzeli inicijativu, preuzeli su kontrolu na sredini terena. Reagirao je odmah trener Kalinić, iz igre je izvadio inače raspoloženog napadača Dajića, a uveo je mladog Husmanija, ali gosti su i dalje bili opasniji. Nesigurna zadnja linija domaćih omogućila je momčadi iz Gradskog vrta i smanjenje vodstva u 53. minuti.

Ubrzo nakon toga oslobodili su se Šibenčani malo osječkog pritiska, ali su i dalje jako puno griješili i u tehničkom i u taktičkom smislu. Jako puno pogrešaka, krivih dodavanja, izgubljenih lopti i duela, ono je što bi Šibenčane trebalo posebno zabrinuti. I više od gubitka dva boda. Do izražaja je došlo neigranje mladog Ademija, koji, iako mu je tek 18 godina, već sad postaje nezamjenjiva karika u veznom redu Šibenika. Posebno u drugom poluvremenu kad je trebalo stati na loptu, onemogućiti Osječane u laganom stvaranju prilika.

I navijači su se pitali gdje je nestao Šibenik iz prvog dijela. Koji je razlog takve potpune transformacije. ''Jako smo dobro fizički pripremljeni i mislim da to nije razlog pada. Vrlo vjerojatno se rado o psihološkom motivu jer imali smo dobar rezultat. Nastojali smo ga sačuvati, ali eto nismo uspjeli'' - kaže o razlozima pada u igri vratar Goran Blažević, koji je bio i kapetan Šibenčana u susretu protiv Osijeka.

S četiri boda startali su tako Šibenčani u novo prvenstvo, ali ostaje žal što bodovni saldo nije maksimalnih šest bodova. Da su pobijedili Osječane izjednačili bi najbolje otvaranje prvenstva otkako Šibenik igra u Prvoj HNL. Tek jedanput, 2000. godine, Modri su sezonu otvorili sa dvije pobjede (pod vodstvom Mila Nižetića slavili su na Kantridi, pa protiv Marsonije na Šubićevcu). Još se jednom pokazalo kako maksimalno koncentriran treba biti svih 90 minuta i ne upisivati bodove sve dok sudac ne odsvira kraj. Iz igre prikazane u drugom poluvremenu subotnje utakmice Šibenčanima bi trebali izvući pouke kako se takve stvari ne bi ponavljale u idućim susretima.

U sljedećem kolu Šibenčani gostuju na Stanovima, a priliku za dodatno uigravanje i ispravljanje uočenih pogreški Kalinićeva momčad imat će u utorak u Dugopolju u prijateljskom susretu sa istoimenim domaćinom.