SP 2010., Kvalifikacije, Skupina 6, 12.08.2009, 20:15 h, Minsk, stadion Dinama, gledatelja: 22.000
Suci: Felix Brych, Schiffner, Borsch (svi Njemačka)

Bernard Jurišić • srijeda, 12.08.2009.

Kad je najteže, oni su najbolji. Hrvatska nogometna reprezentacija odigrala je odličnu, zrelu utakmicu u Minsku, potpuno nadigravši svoje domaćine i donijevši kući vrlo vrijedna tri kvalifikacijska boda. Čitava je momčad odigrala na visokoj razini, a Bjelorusi večeras nisu imali ni grama šanse...

Leonid Kovelj
54'
16
Vitalij Rodionov
71'
11
Genadij Bliznjuk
85'
Bernd Stange
4
(do 46')
8
(do 66')
Slaven Bilić

Kiša i prohladno vrijeme dočekali su hrvatske nogometaše na stadionu Dinama iz Minska. Uz potporu tek 200 navijača u dalekoj Bjelorusiji, hrvatski su nogometaši od početka krenuli s namjerom nametnuti se kvalitetom i pokazati domaćinu da su bolja momčad.

Desetak minuta trajalo je "ispipavanje snaga", da bi Modrić izašao sam na 16 metara, ali umjesto šuta loše gurnuo prema Oliću. Minutu kasnije Olić u gužvi u petercu pokušava petom progurati loptu preko gol-linije, no pritisak naših nije urodio plodom.

Neopreznost Šimunića na 30 metara skoro je kaznio Kutuzov u 18. minuti, no mrežu su prvi ipak zatresli naši igrači. Igrala se 22. minuta, Kranjčar je ubacio loptu iz kornera "na obrvu" Ivice Olića u petercu, koji glavom pogađa za 0:1. Hrvatska je skinula pritisak sa svojih leđa i u nastavku zaigrala još bolje.

Ivica Olić već je do poluvremena mogao osigurati pobjedu našoj momčadi. U 27. minuti pogodio je vratnicu nakon idealnog ubačaja Pranjića s lijevog boka, a sedam minuta kasnije nije realizirao situaciju jedan na jedan s domaćim vratarem Ževnovom. Hrvatska je u prvih 45 minuta bila bolja, puno bolja nego što je to rezultat pokazivao.

Na poluvremenu je Bilić morao ostaviti Križanca u svlačionici zbog ozljede. Rakitić je otišao na desno krilo, Srna na desnog beka, a Ćorluka na stopera. Munjevite tri minute imali smo na otvaranju prvog dijela u kojima su prijetili Eduardo i Rakitić, no nije se zatresla domaća mreža.

Spustili su naši loptu na zemlju u narednih desetak minuta, odlično kontrolirali i udaljili Bjeloruse od naših vrata, čekajući poput čigre trenutak za ugriz. A on je došao u 69. minuti.

Sjajna je to bila akcija naših, lopta je letjela s jednog kraja terena na drugi, dodirnulo ju je gotovo pola naše momčadi prije negoli je Srna ubacio paralelu s desnog boka u sredinu, a tamo ju dočekao Eduardo da Silva i smireno, u svom stilu, spremio u mrežu za 0:2. Konačno smo prodisali punim plućima, iako smo i dotad potpuno kontrolirali utakmicu, minimalna prednost uvijek je nudila opasnost da jedna pogreška sve okrene.

Sjajno su naši igrali nakon toga, Olić je prokockao još jednu prigodu, a onda je stigao dvominutni strah. Srna se poskliznuo nakon jedne "svijeće" u kazneni prostor, Verhovcov je prihvatio "otpadak" i spremio ga u mrežu za posve nezaslužen i slučajan pogodak Bjelorusa. Dvije minute smo strepili od novog "zalutalog metka", kad su naši odlučili reći "Ne, ne večeras".

Munjevito je sijevnula još jedna kontra, Eduardo je poslužio Rakitića na desnom boku, ovaj šalje paralelu u sredinu, gdje Ivica Olić zakucava loptu u mrežu i rješava pitanje pobjednika. Gledatelji su od tog trenutka počeli napuštati stadion, što je bio dovoljan znak da je utakmica završena.

Mogli smo do kraja postići i još poneki pogodak, no bilo je dovoljno i ovo što smo večeras vidjeli. Odlična, dominantna predstava Hrvatske u Minsku sa samo jednim trenutkom dekoncentracije u 81. minuti, koji nije bio koban. Opet u igri za put u Južnu Afriku, ovakva Hrvatska nikoga se ne treba plašiti!