Olakšanje 105.000 navijača

Maja Giljanović • četvrtak, 13.08.2009.

Večeras slavimo, popit ćemo tekilu ili dvije i na spavanje otići opušteniji, a sutra ćemo ponovno prionuti ozbiljnom poslu, izjavio je meksički izbornik Javier Aguirre nakon što su njegovi igrači u kvalifikacijama za Svjetsko prvenstvo pobijedili Amerikance.

105.000 navijača na rasprodanom Estadiju Azteca promrznulo je u devetoj minuti kad su nakon briljantnog proigravanja Landona Donovana Amerikanci poveli golom Charlieja Daviesa.

23-godišnji napadač koji je u srpnju bio na Hajdukovom radaru, ali je uprava Splićana procijenila da je 1,3 milijuna dolara odštete švedskom Hammarbyju previše (Davies je danas napadač Sochauxa u Le Championnatu) SAD-u je donio prvo vodstvo na Azteci od njenog otvaranja prije 43 godine u kojem su razdoblju Amerikanci u Mexico Cityju gostovali 24 puta i izvukli jedan jedini remi (0:0 1997.).

Vodstvo gostiju je otišlo u vjetar 10 minuta poslije nakon akcije Cuauhtemoca Blanca i Israela Castra koji je lukavim udarcem prevario Tima Howarda na golu SAD-a, a pun je preokret u 82. minuti samo tri minute nakon što mu je dao povjerenje donio joker izbornika Javiera Aguirrea Miguel Sabah.

Donovan je poslije izjavio: "Odlično smo otvorili utakmicu, ali čovječe teško je igrati na više od 2000 metara nadmorske visine. Izmoždeni smo, a posljednjih smo pola sata doslovce disali na škrge"

U ostalim utakmicama prvu je pobjedu nakon dva remija i tri poraza upisao Trinidad&Tobago (Cornell Glen u 7. minuti protiv Salvadora), a Honduras je golovima Carlosa Costlyja (2), Carlosa Pavona i Melvina Valladaresa potopio Kostarikance.

Tablicu nakon šest od 10 utakmica predvodi Kostarika (12 bodova) ispred Hondurasa i SAD-a na drugom i trećem mjestu (10), Meksiko je četvrti (još bod manje), a Salvador i Soca Warriors imaju pet bodova.

Prve tri reprezentacije na Svjetsko prvenstvo putuju izravno, a četvrtu čekaju utakmice play-offa protiv petoplasiranih u Južnoj Americi.

Sedmo kolo je 6. rujna, a sastaju se SAD i Salvador, Kostarika i Meksiko te Honduras i Trinidad&Tobago.