1. Hrvatska nogometna liga, 6. kolo, 29.08.2009, 20:00 h, Split, Gradski stadion u Poljudu, gledatelja: 6.000
Suci: Danijel Trampus (Osijek), Batinić (Osijek), Galović (Slavonski Brod)

Bernard Jurišić • subota, 29.08.2009.

Hajduk je pobijedio! Prva je to informacija nakon današnjeg okršaja splitske momčadi protiv zagrebačke Lokomotive, u kojoj je "mali Dinamo" pao tek udarcem s bijele točke Senijada Ibričića u 60. minuti. Hajduk je bio daleko bolja momčad od svojih gostiju, no opet su realizacija, ali i odlični vratar gostiju Kelava, skoro koštali "bile" novih bodova...

Roy Ferenčina

S novim snagama, trenerom Rejom i braćom Sharbini po prvi put na Poljudu, Hajduk je krenuo u lov na novi početak. Lokomotiva je trebala biti idealan partner ako ne za "punjenje mreže", onda barem za 90 minuta bez stresa i muke kojima su splitski igrači častili svoje navijače u dosadašnjim domaćim susretima ove sezone.

Na tribinama se skupilo oko 6.000 Hajdukovih "vjernika", koji su u prvih 45 minuta gledali totalnu Hajdukovu "viktoriju". Stvarali su "bili", ali i nemilosrdno promašivali prigode u prvom dijelu, a taktika s braćom Sharbini uistinu je učinila Hajdukovu momčad opasnijom.

Počast poginulim herojima

U 40. minuti utakmice Hajdukovi navijači sa sjeverne tribine razvili su transparent "Heroji se nikad ne zaboravljaju! 2007-2009" i podigli slike 12 poginulih kornatskih vatrogasaca. Uz pjesmu "Poljubi zemlju po kojoj hodaš", cijeli stadion ustao je na noge i velikim pljeskom pozdravio uspomenu na poginule heroje.

Baš je Anas prvi zaprijetio gostujućem vrataru Kelavi pogodivši vratnicu nakon krasne minijature u kaznenom prostoru u 8. minuti. Devet minuta kasnije opet je mlađi Sharbini glavni protagonist, no njegovo zaobilaženje Kelave na 30 metara i pucanj prema praznoj mreži osujetio je spretni stoper Puljić na gol-liniji.

U 20. minuti Rubil je za nekoliko centimetara promašio okvir gostujućeg gola s desetak metara, a Cernatov prvi opasan udarac od povratka u Hajduk ove sezone Kelava je jedva, ali ipak uspio odbiti u 35. minuti. Gostujući vratar spasio je i Pandžin udarac glavom nakon kornera dvije minute kasnije, a Ahmadov udarac glavom s pet metara u 41. minuti završio je nekoliko centimetara preko grede. Lokomotiva je žestokim bunkerom sačuvala svoju mrežu u prvih 45 minuta.

Krenuli su Hajdukovci žestoko po gol od početka drugog dijela, iako je njihova igra izgubila malo na tečnosti u odnosu na prvi dio. Ipak, da ih nervoza ne "pojede" do posljednjih minuta potrudio se Anas Sharbini, odnosno Herceg koji ga ruši u kaznenom prostoru u 59. minuti. Senijad Ibričić "panenkom" je savladao Kelavu za erupciju olakšanja na poljudskim tribinama.

U narednih desetak minuta Hajdukovci su krenuli po drugi gol, a zašto ga nisu zabili mogu proklinjati sreću, svoju lošu realizaciju, ali ponajviše vrlo raspoloženog vratara Kelavu. Najprije je ušao u udarac Tičinoviću u kaznenom prostoru, a zatim krasnom paradom vrhovima prstiju odbio precizan udarac pod gredu Florina Cernata.

Nakon toga, opet se uvukla nervoza u redove Hajdukovaca, a svaki prelazak centra gostujućih igrača značio je paniku o bijelim redovima. Imali su i zašto jer dočekali su gosti prigodu kojom su mogli otići neporaženi s Poljuda. Antolić je u 89. minuti dobio loptu na 14 metara, imao vremena naciljati, savladao Subašića, a lopta je odsjela na spojnici grede i stative.

Sreća je pomazila "bile", koji tako uz mnogo muke i nervoze napokon ostvarili prvu pobjedu ove sezone. Bili su puno bolja momčad od Lokomotive u 70 minuta današnjeg susreta, no na kraju su skoro ostali bez još dva boda. Iz osmog pokušaja ove sezone Hajduk je napokon stigao do pobjede.