SP 2010., Kvalifikacije, Skupina 6, 05.09.2009, 20:30 h, Zagreb, stadion Maksimir, gledatelja: 28.000
Suci: Konrad Plautz, Armin Eder, Markus Mayr (svi Austrija)
Hrvatska
Hrvatska
Ivan Rakitić 24'
1:0(1:0) Bjelorusija
Bjelorusija

Tomislav Pacak, Marin Vuković • subota, 05.09.2009.

Uz puno muke, malo šansi, veličanstvenog Runju i ne previše minuta dobre igre, Hrvatska je svladala Bjelorusiju s 1:0 i sada se u potpunosti može okrenuti prema gostovanju na Wembleyju gdje nas, po svemu sudeći, čeka odlučujuća utakmica za drugo mjesto…

Igor Stasevič
55'
11
Sergej Krivets
62'
9
Leonid Kovelj
76'
Bernd Stange

Hrvatska je napravila očekivano, ono što je morala napraviti da bi imala realne šanse za odlazak u Južnu Afriku. Pred prepunim Maksimirom Bjelorusija je pala puno teže nego u Minsku, ali bit ćemo zadovoljni i s takva tri boda, posebno jer smo vrlo lako mogli ostati i bez njih. Posljednjih desetak minuta “kockasti” su odigrali bez isključenog Ćorluke (novi hendikep za London), ali uspjeli su izdržati i sačuvati krucijalnu pobjedu. Spasitelj i prvo ime utakmice bio je Vedran Runje koji je gostima skinuo tri zicera i tako zadržao Hrvatsku na kursu za JAR.

Vidljiv je bio izostanak ozlijeđenog Luke Modrića, ali usprkos tome očekivala se bolja igra Hrvatske, posebno nakon viđenog u Minsku. Bjelorusi su bez svog daleko najboljeg igrača Hleba u Zagrebu izgledali bolje nego doma, discipliranije i organiziranije, protiv Top 10 reprezentacije bili su al pari i treba priznati – nesretno su izgubili.

Gosti su već u drugoj minuti pokazali da u Maksimiru neće igrati bunker. Kalačev je izbjegao ofsajd-zamku, mogao je krenuti sam prema Runji, no nakon što ga je obrana dostigla, odlučio se na udarac s vrha šesnaesterca koji je hrvatski vratar lako obranio.

Početak nije bio ohrabrujući; iako je Hrvatska imala loptu u posjedu, nije imala previše ideje što bi s njom. U sedmoj minuti opet su gosti krenuli u opasnu kontru, ovoga puta Kalačev je ostao sam na desnoj strani, ali njegov udarac blokira Danijel Pranjić.

Prvi put je Ževnovu srce poskočilo u 11. minuti, no Kranjčarev snažan udarac s desetak metara nakon kornera otišao je nekoliko metara pored gola. I iduća šansa stigla je nakon prekida – sudac Plautz svirao je indirekt na 15 metara od gola zbog predugog držanja lopte u naručju Ževnova, a sjajan Srnin udarac odlazi tek koji centimetar pored spojnice.

Usprkos neuvjerljivoj igri u napadu, Hrvatska je nekako uspjela doći do toliko željenog vodstva. Rakitića je zaboravila bjeloruska obrana na 20-ak metara od gola, lopta je “očešala” Verhovcovaija, prevarila Ževnova i odsjela u donjem lijevom kutu za 1:0 i erupciju oduševljenja na Maksimiru.

Nadali smo se da će pogodak osloboditi hrvatsku kvalitetu, no ništa se puno nije promijenilo na travnjaku. Kranjčar je, zanimljivo, dobro odradio Modrićevu defanzivnu ulogu, mada je izostao već doprinos prema naprijed, ali napadači su bili praktički nevidljivi – odgovornost snosi cijela vezna linija, no ni Olić i Eduardo nisu se proslavili.

Svijetla točka bili su bekovi, Ćorluka i Pranjić, koji su napravili štošta prema naprijed, ali sveukupno bilo je to malo; možda dovoljno za Bjelorusiju, nikako za Engleze. Poluvrijeme smo okončali prodorom Ćorluke i blokiranim udarcem Olića; zahvaljujući Rakitiću i sreći, ipak je bilo dovoljno za vodstvo i pljesak navijača.

Početak drugog dijela donosi dva gola nepriznata zbog malih zaleđa, po jedan sa svake strane. Prvih 15-ak minuta Hrvatska je odigrala u podređenom položaju, a tek nakon sat vremena igre utakmica se otvorila pa smo bilježili šanse s obje strane. U 62. minuti Kranjčar je izborio loptu i ubacio u sredinu odakle Rakitić puca visoko iznad gola. U 66. minuti ulogu hrvatske jedinice opravdao je Vedran Runje - Sosnovskij je krenuo sam po desnoj strani, no Runje mu je dobro ušao u udarac i poštedio nas izjednačenja..

Na drugoj strani kombinirali su Olić i Eduardo, no Srnin snažan udarac odlazi preko gola. Posljednji Olićev dodir s loptom bio je udarac u vanjski dio mreže nakon asistencije Kranjčara, nakon toga priliku je dobio Petrić.

Nakon kratkog perioda malo ofenzivnije igre, Hrvatska se opet vratila u svoju “čahuru”, napadači su bili potpuno izvan igre. Novu glavobolju izborniku Slavenu Biliću priuštio je Vedran Ćorluka koji je desetak minuta prije kraja zbog odugovlačenja dobio drugi žuti karton (Plautz je bio vrlo lak na okidaču, ali naši su to morali već do tada primijetiti); ne samo da je do kraja Hrvatska igrala s igračem manje, ostala je bez još jedne važne karike za Wembley.

Sreća je ipak bila hrvatski saveznik. Tri minute prije kraja Kalačev nas je mogao zaviti u crno, krenuo je sam prema Runji no fenomenalnom reakcijom često osporavani vratar ostavlja nas u igri. Posljednjih minuta živjeli smo zaista opasno, u 90. je Runje još jednom nevjerojatnom reakcijom sačuvao gol nakon kornera i tako definitivno potvrdio status igrača utakmice.

Uspjela je Hrvatska tako sačuvati pobjedu koja nas ostavlja u igri za JAR. Sada se sva koncentracija prebacuje na susret s Engleskom, gdje tražimo bodove koji bi nam bili nemjerljivo značajniji nego oni koje smo osvojili prije dvije godine u pobjedi od 3:2. Krajičkom oka pratit ćemo i Ukrajince koji gostuju u Minsku, a dio sudbine sigurno će nam bit i u rukama Engleza kada budu u Kijevu.

Ohrabruje što uvijek igramo bolje protiv jačih, no nakon Bjelorusije samopouzdanje sigurno ne može biti na visokoj razini. Osim kod junaka utakmice, Vedrana Runje…