SP 2010., Kvalifikacije, Skupina 6, 09.09.2009, 21:00 h, London, stadion Wembley, gledatelja: 87.319
Suci: Alberto Undiano Mallenco, Fermin Martinez, Yuste Jimenez (svi Španjolska)
Hrvatska

Bernard Jurišić, Tomislav Pacak • srijeda, 09.09.2009.

Nikad lošija hrvatska reprezentacija posramljena je od strane sjajnih Engleza s 5:1. Niti jednog trenutka Bilićeva momčad nije podsjetila na onu od prije dvije godine, Englezi su nas rastavili na sastavne dijelove i zaokružili osvetu za prošli ciklus...

Jermain Defoe
60'
17
David Beckham
81'
15
James Milner
81'
Fabio Capello
13
(do 46')
18
(do 46')
Slaven Bilić

Dva puta je Hrvatska slavila u kvalifikacijama za Euro, no Englezi su se osvetili s kamatama. Nakon što su nam u Zagrebu nanijeli prvi domaći poraz u povijesti u službenim utakmicama, i to s velikih 4:1, u Londonu su nam nanijeli najteži poraz uopće. Put do SP-a ipak je prohodnim učinila Bjelorusija remiziravši s Ukrajinom. Hrvatskoj sada treba pomoć upravo Engleske, na nikad većem testu bit će njihov fair-play.

Među brojnim opcijama kako zamijeniti Luku Modrića, Slaven Bilić pronašao je izgleda najlošiju. Pokrivač na desnom beku, Pranjić na krilu, s Mandžukićem na desnoj strani – to je bila postava koja je trebala reprizirati Wembley 2007., no gledali smo reprizu Zagreba 2008.

Hrvatska je izgledala uplašeno, bez samopouzdanja, bez vjere da se bez Luke Modrića nešto može učiniti. Protiv goropadne, Capellove Engleske tako se pred 90.000 navijača ne može igrati, bilo je to odmah jasno.

Bilićeva kadrovska križaljka od početka se pokazala promašenom, jer je upravo po lijevoj strani naveliko curilo, baš kao i Zagrebu. Ovoga puta ulogu Walcotta je preuzeo Lennon, ne toliko zahvaljujući svojoj super klasi, koliko slabostima prvo Pokrivača, a potom i Pranjića.

U četvrtoj minuti spasio nas je sudac kada Križančevo igranje rukom u šesnaestercu nije vidio, no dvije minute kasnije i iz aviona bi vidio Šimunićev (nepotrebni) prekršaj na Lennonu nakon što se ovaj riješio Pokrivača kao da ga nema. S bijele točke silovit je bio Frank Lampard, za veliko veselje na tribinama.

Utihnula je kockasta tribina, a od početka su tihi bili naši nogometaši. Tek se Niko Kranjčar trudio povezati redove, ostalima su se "odsjekle noge", pa se lopta uglavnom vraćala Runji koji ih je vraćao Englezima. Šimunić nije mogao dobiti niti jedan dvoboj s Heskeyjem, Rooney se lako otvarao, a Gerrard i Lampard gurali lopte prema njima ili Lennonu.

Hrvatsku je na pristojnom zaostatku držao prvenstveno Runje koji je ispravljao silne pogreške obrane, no nije imao tko ispraviti pogreške u organizaciji igre. Vukojevića nije bilo, Pokrivača zajedno s njim, Srna i Mandžukić bili su slabi, napadači bez lopti i bez pravog otvaranja. Sve u svemu, nije mirisalo dobro cijelo poluvrijeme.

U 12. minuti Barryjevu sjajnu "bombu" fenomenalno je skinuo Runje, nastavivši nizati dobre obrane nakon Bjelorusije. Jedinu šansu Hrvatske u prvom dijelu propustio je Mandžukić kojem se u 17. minuti otvorio prostor za volej s desetak metara, ali otišlo je iznad gola.

Englezi su potom stigli do 2:0. Lennon je opet imao puno vremena za ubačaj, naciljao je glavu Gerrarda na drugoj strani, a Liverpoolov kapetan prekrasno pogađa suprotni kut za novu erupciju oduševljenja na Wembleyju.

Olića je u 22. minuti izdalo štopanje lopte nakon lijepe lopte Mandžukića, a sve ostalo je pripalo Englezima. Lampard je iz slobodnjaka opet ispružio Runju, a potom hrvatski vratar briljantno skida zicer Lennonu. U 43. minuti i Heskey je krenuo sam na vratara, no i to je Runje uspio zaustaviti. Kanonadu je nastavio Lampard silovitim i nepreciznim udarcem, a poluvrijeme je okončano početničkom greškom slabog Pranjića nakon koje je Runje opet bio spretniji od Heskeyja. 45 minuta koje je trebalo što prije zaboraviti, po mogućnosti već u narednih 15 minuta odmora.

Hrvatska je u nastavka uistinu i krenula nešto bolje, nešto su odigrali novopridošli Petrić i Rakitić, oživila je i do tada tiha publika. Najbolja šansa stigla je u 50. minuti kada je Srna brzo izveo korner na prvu stativu odakle Mandžukić puca preko gola. Pet minuta kasnije Mandžukić je dobro naciljao glavu Eduarda, no njemu je s glave skida Johnson pravovremenom reakcijom.

Nažalost, sve nade splasnule su u 59. minuti. Johnson je prošao po, pogađate, desnoj strani, pored Pranjića, u skoku je bolji od Križanca bio Lampard koji svojim drugim golom odvodi Engleze na nedostižnih 3:0.

Tu se Hrvatska do kraja raspala, mada je teško reći da nam je igra do tada na nešto sličila. Rapsodija Engleza nastavila se novim golom u 66. minuti. Rooney je ostao sam – gdje drugdje nego na desnoj strani – a glavom loptu u mrežu posprema Gerrard za velikih 4:0.

Poraz je ublažio, mada ga teško nešto može učiniti podnošljivim, pogodak Eduarda da Silve za 4:1. Green je dva puta dobro obranio udarce Eduarda i Mandžukića, ali treći put je bio nemoćan, Dudu je pospremio loptu u gol za barem jedno veselje naših navijača, ali i velike zvižduke domaćih. Napadač Arsenala je u svakom dodiru s loptom bio "nagrađen" od strane publike, očito mu Englezi neće brzo zaboraviti simuliranje protiv Celtica.

U sivilo se na kraju uspio uklopiti i Runje. U 77. minuti predao je loptu Rooneyju koji lako zabija za 5:1. Prigodno smo pacerskim golom okončali jednu od najtužnijih epizoda hrvatske nogometne reprezentacije.

Engleska nam je održala nogometnu lekciju, bili smo miljama ispod nivoa Lamparda i društva. S tek jednim pristojno raspoloženim igračem – Kranjčarom – ne bismo mogli parirati ni slabijim selekcijama, a kamoli momčadi koja će u JAR-u biti jedan od favorita za naslov prvaka.