Očajnim Argentincima visi SP

Maja Giljanović • četvrtak, 10.09.2009.

"Dok god u tijelu imam i kap krvi, borit ću se da se Argentina plasira na Svjetsko prvenstvo. Nismo otpisani, nismo izgubili šansu, odvest ću nas u Južnu Afriku jer ne bojim se kritika. Ne bojim se nikog i nastavit ću bez obzira tko me kritizira", izjavio je Diego Armando Maradona nakon što su Gauči izgubili i u Paragvaju i skliznuli na peto mjesto CONMEBOL-ovih kvalifikacija.

Dvostruki prvaci Argentinci nakon brazilskih 1:3 usred Rosarija prije četiri dana protiv Paragvaja su progutali još jednu gorku pilulu. U Asuncionu su Paragvajci izborili svoju vizu za Južnoafričku Republiku, a zakomplicirali život Maradoni i njegovim igračima.

Kapetan reprezentacije koja je 1986. osvojila drugi u povijesti argentinski naslov svjetskih prvaka Maradoni je na tanjur serviran i četvrti poraz u posljednjih pet kvalifikacijskih utakmica.

Odluka je u Paragvaju pala u 27. minuti golom Nelsona Valdeza nakon što je sam napadač Borussije iz Dortmunda u sedmoj pogodio i stativu i Jonathan Santana u 23. prečku, iskusni Juan Sebastian Veron je u 53. minuti pucajući od frustracija zaslužio drugi žuti i ostavio Argentinu na cjedilu, a jedinu šansu da gosti iščupaju bod prokockao je u četvrtoj minuti sudačke nadoknade 36-godišnji (!) debitant (prvi mu je ovo poziv uopće u krug reprezentacije) Rolando Schiavi.

Paragvaj je druga južnoamerička reprezentacija nakon Brazila koja je odradila svoj posao, a Argentina je pala na peto mjesto i dvije utakmice prije kraja tek je na poziciji koja donosi play-off protiv četvrte reprezentacije u Sjevernoj i Srednjoj Americi (nakon osam kola u CONCACAF-u četvrta je Kostarika).

Argentina je prvi put poslije 1970. (SP-a u Meksiku) suočena s mogućnošću da nakon devet uzastopnih nastupa na svjetskim prvenstvima izvisi: Čile na trećem mjestu bolji je pet bodova, Ekvador na četvrtom bod, a na peto mjesto "pucaju" i Urugvaj i Venezuela samo bod te Kolumbija dva boda slabiji od unezvjerenih Gaučosa.

Brazil je bez suspendiranih Kake, Lucija i Luisa Fabiana te ozlijeđenog Robinha slavio protiv Čilea. Briljirao je napadač Villarreala Nilmar strijelac tri gola od kojih dva s igračem manje nakon isključenja Mela u 49. minuti i nakon što su gosti izjednačili na 2:2.

Venezuela je pobijedila Peru (dvostruki strijelac Miku, Vargas), Urugvaj je dobio Kolumbiju (Suarez, Scotti, Egueren), a Ekvador u gostima Boliviju (Mendez, Valencia, Benitez).

Sljedeće kolo 10. listopada donosi utakmice Argentina - Peru, Ekvador - Urugvaj, Bolivija - Brazil, Kolumbija - Čile i Venezuela - Paragvaj.

CONMEBOL, 16. kolo:
Paragvaj - Argentina 1:0, Brazil - Čile 4:2, Bolivija - Ekvador 1:3, Urugvaj - Kolumbija 3:1, Venezuela - Peru 3:1

Tablica: 1.Brazil 16 9 6 1 +23 33