Cedevita u finalu protiv Rusa

Antonija Pavlić • petak, 18.09.2009.

U finalu turnira koji se u Velikoj Gorici održava povodom 40. obljetnice tamošnjeg košarškaškog kluba susrest će se Cedevita i ruski Uniks Kazan...

Gorica - Cedevita 52:87 (13:27, 9:23, 19:22, 11:15)

Gorica: Jularić, Novak 10, Lekić 16, Lasić 1, Dvorneković, Katura 13, Stipanović, Dmitrović. Puljak 3, Prce 2(5sk), Štefanc 7, Džapo. Trener: Dražen Orešković.

Cedevita: Subotić 4(3os), Buva 2, Krasić 15(10sk), Žižić 5(8sk), Rudež 19, Kovačević 12(6as, 5sk, 5os), Anderson 7, Kuljanin 5(8sk), Kaštropil 3, Opačak 5, Butorac 10. Trener: Slobodan Subotić.

U prvom polufinalnom susretu na turniru povodom 40. obljetnice KK Gorice ogledali su se istoimeni domaćin i zagrebačka Cedevita.

Košarkaši Slobodana Subotića nisu imali popusta niti milosti za slavljenike; dominaciju na terenu pretočili su i u uvjerljivu pobjedu, ni u jednom trenutku ne dopustivši Gorici da ih opasnije ugrozi.

Već je prva četvrtina donijela 14 koševa prednosti za goste iz Podsuseda, a razlika je svoj vrhunac dosegla u 27. minuti kada je na semaforu stajalo 69:29. Najbolji strijelac susreta bio je povremeni reprezentativac Damjan Rudež s 19 poena, a odmah iza njega sa 16 koševa smjestio se kreator igre domaćina Luka Lekić. Najbolji učinak - double-double pripao je Bariši Krasiću, koji je upisao 15 koševa i 10 skokova.

Zadar – Uniks Kazan 69:72 (14:24, 21:11, 24:21, 10:16)

Zadar: Rančić 4(4sk), Perić, Stipčević 6(7sk, 3as), Škifić 9, Batur, Car 22, Marčinković, Downs 4, Šarlija, Ružić 18(6sk), Boisa 6, Plaisted. Trener: Zmago Sagadin

Uniks Kazan: Zamanski 12, Kuzjakin 12(4os), Samojlenko 3, Stombergas, Veremeenko 11, Amirkhanov 7, Likholitov 6, Nazmijev 3, Jurčik (7sk), Zvarjkin 18(6sk). Trener: Valdemaras Chomičius

Neprijeporno bolju i uzbudljiviju utakmicu odigrali su pak Zadar i ruski Uniks Kazan u drugom ogledu polufinala.

U meč su bolje ušli Rusi, vodivši kroz prvu četvrtinu s 10-ak razlike, no dobar potez trenera Sagadina sa zonskom obranom rezultirao je vraćanjem rezultata na početak za samo tri minute.

Egal je potrajao i do poluvremena; momčadi su na odmor otišle s rezultatom 35:35, da bi u nastavku prvi puta "osjetniju" prednost upisali i Zadrani - sedam koševa razlike. Ipak, Rusi se ne predaju i treću četvrtinu ponovno uspijevaju dovesti do potpune neizvjesnosti.

I tokom posljednje četvrtine Zadrani su bili u koraku prednosti, no prigode koje su im davali Rusi nisu uspjeli iskoristiti kako bi se "odljepili" i okončali susret. Oko dvije minute prije kraja tricu za Zadrane pogađa Car, a netom kasnije iznuđuje i slobodno bacanje, koje ipak nije uspio realizirati.

Momčad Valdemarasa Chomičiusa vraća se u sljedećim napadima i 26 sekundi prije kraja pogađa za vodstvo 69:70. Zmago Sagadin pozvao je minutu odmora i odabrao strategiju da koš pokuša pogoditi najraspoloženiji na parketu - Marko Car. Dotadašnji junak utakmice s 22 poena 15 je sekundi prije kraja hrabro ušao u prodor, no lopta mu je iskliznula iz ruku i omogućila Kuzjakinu da iskoristi dva slobodna bacanja i okonča susret. Pokušao je Zadar tricom Rančića poravnati rezultat, no niti taj se pokušaj nije pokazao uspješnim.