Ostali sportovi

Foto-finiš i Trammel protiv Liua

Maja Giljanović • nedjelja, 20.09.2009.

Bivši svjetski prvak, bivši olimpijski pobjednik i bivši svjetski rekorder Liu Xiang je u svojoj prvoj utrci nakon više od godinu dana dugog oporavka nakon ozljede Ahilove tetive na mitingu u rodnom Šangaju osvojio drugo mjesto.

Bivši (2004.) olimpijski pobjednik, bivši (2007.) svjetski prvak i bivši (12,88) svjetski rekorder Liu Xiang nakon 13 je mjeseci dugog oporavka od ozljede Ahilove tetive zbog koje je usred Ptičjeg gnijezda u Pekingu odšepao u utrci kvalifikacija na 110 metara s preponama nastupio u Šangaju.

Večeras je 26-godišnji Kinez u posljednjoj utrci programa izazvao erupciju oduševljenja na tribinama. Liu je istrčao 13,15 i osvojio drugo mjesto zbog sićušne tisućinke sekunde koja je u foto-finišu u korist svjetskog viceprvaka Terencea Trammella.

"Nisam se usudio ni sanjati da ću u prvoj utrci istrčati 13,15. Čudo", izjavio je nakon utrke, otpozdravljajući euforičnim navijačima i 15-tak minuta potpisujući autograme i slikavajući se s obožavateljima.

Svjetski prvak Dwight Phillips je osvojio skok u dalj (8,36 m) ispred srebrnog i u Berlinu Godfreya Mokoene (8,27 m) na drugom mjestu, svjetski prvak i olimpijski pobjednik LaShawn Merritt 400 metara (45,28), srebrni u Helsinkiju, brončani u Osaki i Berlinu Wallace Spearmon 200 metara (20,57), skok u vis je osvojio Amerikanac Andra Manson (2,27 m), 1500 metara Amine Laalou (3:34,19) ispred svjetskog prvaka Yusufa Saada Kamela na drugom mjestu (3:34,94) i 800 metara Augustine Choge 1:45,10) ispred svjetskog prvaka Mbulaenija Mulaudzija (1:45,68) na drugom mjestu.

Olimpijska pobjednica Jelena Isinbajeva je u skoku s motkom slavila ispred svjetske prvakinje Ane Rogowske na drugom mjestu (4,60 m). Svjetska je rekorderka nakon 4,85 m letvicu podigla na 5,07 metara, ali svoj je svjetski rekord postavljen 28. kolovoza (5,06 m) večeras sva tri puta rušila.

Bivša (2001., 2003.) svjetska prvakinja i olimpijsko srebro Tatjana Lebedjeva je osvojila troskok (14,72 m), olimpijska pobjednica i svjetska prvakinja Melaine Walker 400 metara s preponama (54,68), trostruka svjetska prvakinja i olimpijska viceprvakinja Allyson Felix 200 metara (22,37), svjetska prvakinja Brigitte Foster-Hylton 100 metara s preponama (12,56) u foto-finišu ispred olimpijske pobjednice Dawn Harper (12,56), svjetska viceprvakinja Shericka Williams 400 metara (49,83) i svjetska dvoranska prvakinja Gelete Burka 1500 metara (4:02,15).