Zimski sportovi

Borna Rupnik • petak, 09.10.2009.

Medveščak je konačno prekinuo svoju seriju poraza. Zagrepčani su u Jesenicama slavili 3:2, a pobjednički je pogodak postigao John Hećimović samo minutu prije kraja. Slavlje nad starim rivalima teško da je moglo biti slađe...

Jedini hrvatski predstavnik u prestižnoj EBEL ligi svoj je put započeo protiv slovenskih Jesenica, a na istom je protivniku nakon sedam uzastopnih poraza prekinuo taj negativni niz. U neizvjesnoj je borbi Medveščak bio bolji za jedan gol, postignut samo minutu prije isteka sat vremena igre.

Uvod je, međutim, pripao domaćim hokejašima. Aaron Fox je nakon samo 34 sekunde zaradio dvije minute kazne, a premda su Zagrepčani to obranili, u četvrtoj minuti nisu mogli spriječiti Roberta Saboliča, koji uz malu pomoć Roberta Kristana trese Medveščakovu mrežu.

Ipak, tada su igrači Enija Sacilotta postupno uspostavili ravnotežu i naposljetku došli do izjednačenja. U 11. minuti iskoristili su isključenje Davida Slivnika: junak prvog susreta ovih protivnika, Robby Sandrock, upisao je asistenciju, a Mike Ouellette gol za 1:1.

Medveščak je u završnici prve trećine preživio još jednu situaciju s igračem manje i otišao na odmor u egalu, a potom i poveo. Igrala se 28. minuta kada je Kanađanin Brad Smyth opravdao svoj dolazak u Zagreb. Pronašao je Aarona Foxa, a on ne griješi te na semaforu piše 2:1 za goste.

U drugoj je trećini briljirao Robert Kristan, bivši čuvar mreže Jesenica, koji je obranio svih 14 udaraca svojih nekadašnjih suigrača.

Utakmicu je u potpuno izjednačenu završnicu odveo Tomo Hafner, koji u 48. minuti pogađa za 2:2. Njegovom je golu prethodila kazna Conradu Martinu, a u akciji je sudjelovao i Alexander Duck. Vjerojatno ključan potez povukao je minuti i 40 sekundi prije kraja kapetan Jesenica Tomaž Razingar - poslan je na hlađenje zbog podmetanja palice.

Tako je završna ofenziva pripala Medveščaku, a okrunio ju je John Hećimović na dodavanje Mikea Ouellettea i Andyja Serticha. Slovenci su u posljednjim sekundama pokušali stići do novog izjednačenja povlačeći vratara Gabera Glaviča s leda, no nisu uspjeli u svojim namjerama.

Tako je moglo početi slavlje naše ekipe, koja se ovom pobjedom oslobodila golemog psihičkog pritiska, a djelomično su joj se vratile i neke nesreće iz prijašnjih susreta. Nadajmo se da su ovi bodovi nagovještaj povratka na pobjedničke staze.

Medveščak se bodovno poravnao s Austrijancima iz Klagenfurta (11 bodova), preskočio mađarsku Albu Volan (10 bodova) i domogao se sedmog mjesta. Jesenice ostaju na začelju s tri boda.