Meksiko i SAD obavili posao

Maja Giljanović • nedjelja, 11.10.2009.

Meksiko i SAD su protiv Salvadora i Hondurasa izvadili vize za Južnoafričku Republiku iz svoje CONCACAF zone. Ili Kostarika ili Honduras na SP će izravno, a oni drugi će ga morati pokušati izboriti u play-offu protiv petoplasirane reprezentacije iz Južne Amerike.

Meksiko je na Estadiju Azteca vratio Salvadoru koji je jedina reprezentacija bolja od El Trija otkad je Meksikance preuzeo Javier Aguirre. Salvador je u Mexico City doputovao imperativno tražeći pobjedu, ali se proveo poput bosog po trnju.

U utakmici koja je zbog najezde pčela na gol Salvadora u startu kasnila 10 minuta gosti su sami sebe načeli. Marvin Gonzalez je u 25. minuti prevario svog golmana i rezultatom 1:0 se otišlo na poluvrijeme, a raspad sistema se dogodio u posljednjih 20 minuta.

Cuauhtemoc Blanco je u 71. podebljao prednost na 2:0, još jedan veteran Francisco Palencia je povisio na 3:0 u 84., a nakon što je Julio Martinez u 88. minuti postigao počasni gol gostiju, priču je u 90. minuti zaključio Carlos Vega.

Meksiku je SP u Južnoafričkoj Republici peto uzastopno, a u JAR na svoje šesto Svjetsko prvenstvo zaredom idu i Amerikanci koji su u gostima golovima Conora Caseya (2) i Landona Donovana pobijedili Honduras (strijelac drugog gola Hondurasa Carlos Pavon je u 87. minuti promašio jedanaesterac kojim bi izjednačio na 3:3).

Kostarika je razbila Trinidad&Tobago (4:0) i u posljednje kolo - u srijedu igraju Salvador i Honduras, T&T i Meksiko te SAD i Kostarika - ulazi na trećem mjestu koje vodi izravno u JAR s dva boda prednosti ispred Hondurasa.