Automoto

Pole Stoneru

Maja Giljanović • subota, 17.10.2009.

Bivši svjetski prvak Casey Stoner Grand Prix je na Phillip Islandu osvojio 2007. i 2008., a nakon prvog mjesta u kvalifikacijama i ove godine na najboljem je putu da reprizira lanjsku utrku na kojoj je također pobijedio nakon polea i zaokruži hattrick pobjeda.

Obistini li se ona "po jutru se dan poznaje" Velika nagrada Australije će biti za polizati prste. Svim su štovateljima MotoGP-ja Casey Stoner i Valentino Rossi u kvalifikacijama, naime, otvorili apetit. Bivši i sadašnji su se svjetski prvak izmjenjivali na čelnoj poziciji, a pole je drugu godinu uzastopce na Phillip Islandu izborio Stoner sa samo 0,050 sekunde prednosti ispred Rossija.

Talijanu je prvi startni red u Australiji deveti uzastopni u 2009., a medu prva tri se unatoč izlijetanju ubacio i Dani Pedrosa: trećeplasirani je u ukupnom poretku MotoGP-ja treće mjesto izborio na rezervnom motoru nakon sto mu je prva Honda RC212V na "južnoj petlji" ostala bez nosa. Četvrti je ukupno drugoplasirani iza Rossija Jorge Lorenza, a drugi su red upotpunili Colin Edwards i Alex De Angelis.

U Top 10 su i Nicky Hayden, Randy de Puniet, Mika Kallio i Andrea Dovizioso. Raffaelle De Rosa (1:33,389) je, pak, ispred Simoncellija osvojio pole u srednjoj, a Pol Espargaro (1:37,770) ispred Terola u najslabijoj klasi.