Vodeni sportovi

Cattaro prošao, Niš ispao, Posillipo visi

Matej Milanović • nedjelja, 08.11.2009.

U kupu LEN odigrano je drugo kolo drugog kvalifikacijskog kruga. U skupini E Patras je svladao Niša i osigurao prolaz, u skupini F su prošli Brixia Leonessa i Cattaro, u skupini H Szeged Beton je već prošao, a u zadnjem kolu će Posillipo i Montpellier igrati odlučujući dvoboj za drugo mjesto.

U skupini E u Patrasu Niš je protiv domaćina tražio pobjedu koja bi ih održala u igri za prolaz, dok im je poraz jamčio ispadanje. Srbi su držali neriješeno nakon prve četvrtine, 3:3, no u iduće dvije su puno bolje odigrali Grci i na zadnji odmor otišli sa 8:5. Niš je do kraja smanjio na 10:8, ali bez obzira na to Srbi ispadaju iz natjecanja. Patras i Mataro koji su već osigurali prolaz u zadnjem kolu će razigravati za prvo mjesto. U utakmici protiv Niša posebno se istaknuo Stefanos Petros Santa sa četiri gola.

U grupi F Cattaro je svladao Panathinaikos. Pred zadnjih osam minuta imali su veliku prednost od 12:7. U posljednjoj četvrtini su Grci smanjili na konačnih 13:10. Kod Cattara je tri gola zabio Ivan Bjelobrković, dok su Mile Smodlaka i Teo Đogaš zabili po dva.

Uz Cattaro prolaz je osigurao i domaćin turnira Brixia Leonessa iz Brescie. Domaćini su s 14:10 svladali Galatasaray koji je kao i u prvom kolu protiv Cattara bio jako blizu protivnicima tijekom cijelog prvog poluvremena. Naime, na veliki odmor je Brixia Leonessa otišla sa 8:7.

Tek u trećoj četvrtini su pobjegli na veću prednost sa 11:8, a u konačnici su slavili s četiri gola prednosti. Kod domaćih su Roberto Calcaterra i Bogdan Rath zabili po tri gola, dok je Fran Paškvalin dodao dva. Kod Turaka je pet pogodaka postigao Halil Beskardesler, a tri Timothy Cleland.

U posljednjem kolu će za prvo mjesto razigravati Brixia Leonessa i Cattaro kao što je pred utakmicu za Galatasarayjem za Sportnet.hr predvidio i jedan od Hrvata u talijanskom sastavu, Fran Paškvalin: "Mislim da je objektivno da mi u nedjelju ujutro igramo s Cattarom za prvo mjesto u skupini."

U skupini H Szeged Beton je pomeo Posillipo i osigurao nastup u osmini finala. Mađari su protiv Posillipa, koji je ne tako davno bio jedan od najjačih sastava u Europi, sve riješili već nakon 16 minuta igre sa vodstvom od 8:2. Do kraja utakmice, domaći su se tek lagano opustili i na kraju slavili sa 14:6.

U drugoj utakmici grupe koja se igra u Szegedu Montpellier je odličnom zadnjom četvrtinom svladao Duisburg i sutra će u direktnom dvoboju s Posillipom tražiti prolaz kruga. Duisburg je nakon prve četvrtine vodio 4:2, a pred odlazak na posljednji odmor i 10:8.

No, u posljednjih osam minuta Francuzi su slavili sa 6:2 i nevjerojatno preokrenuli dvoboj izbacivši Nijemce i izborivši svojevrsnu šesnaestinu finala s Talijanima, s tim da je Montpellieru dovoljan i neriješeni ishod. Protiv Nijemaca je fenomenalan bio Andres Aguilar sa sedam golova.