Automoto

Leti, leti Stoner, slavi Pedrosa

Maja Giljanović • nedjelja, 08.11.2009.

Vlasnik polea, pobjednik posljednje dvije utrke i prošlogodišnji pobjednik Valencije bivši je svjetski prvak Casey Stoner izletio u krugu zagrijavanja i odustao od utrke. Posljednji je ovogodišnji Grand Prix osvojio Dani Pedrosa ispred svjetskog prvaka Valentina Rossija i drugoplasiranog u ukupnom poretku Svjetskog prvenstva, Jorgea Lorenza...

Dani Pedrosa se na posljednjoj utrci sezone osladio svojom drugom ovogodišnjom pobjedom nakon trijumfa u Laguna Seci početkom srpnja i petim podijem uzastopce nakon tri treća (San Marino, Portugal, Australija) i jednog drugog (Malezija) mjesta.

Španjolac je i u četvrtoj MotoGP sezoni upisao dvije pobjede nakon Šangaja i Doningtona 2006., Sachsenringa i Valencije 2007. te Jereza i Barcelone prošle godine.

Svoju 31. Veliku nagradu (uz osam u kraljevskoj klasi osvojio je osam GP-a i u najslabijoj i 15 u klasi do 250 kubika) 24-godišnjak je osvojio dominantnom vožnjom od prvog do posljednjeg kruga. Pedrosa je iskoristio izostanak pole-mana Caseya Stonera, preuzeo čelo u prvom zavoju i više se nije osvrtao.

Bivši (2007.) svjetski prvak koji je u slučaju osvajanja jednog od prva dva mjesta mogao postati 17. vozač u povijesti s osvojenih više od 1000 bodova (Rossi je usporedbe radi osvojio četiri puta više) Stoner je izletio u krugu zagrijavanja, odustao od utrke jer nije imao vremena otići u boks, uzeti rezervni motor i startati iz pit-lanea, pozdravio se od eventualnog napada na drugo mjesto u ukupnom poretku Jorge Lorenza i izgubio treće mjesto upravo od Pedrose.

Drugo mjesto u Valenciji osvojio je svjetski prvak Valentino Rossi dvije i pol sekunde iza Pedrosa (13. mu je ovo ovogodišnji podij), a pobjedničko je postolje na trećem mjestu s tri sekunde zaostatka za sunarodnjakom upotpunio Lorenzo.

Četvrti je Colin Edwards čime je preoteo peto mjesto u ukupnom poretku Andrei Dovoziosu (8.), Nicky Hayden je nakon odustajanja Stonera spasio čast Ducatija petim mjestom, a wild-card Ben Spies je na tvorničkoj Yamahi osvojio odlično sedmo mjesto. Rookie godine Mika Kallio je deveti, a Alex De Angelis 10.

U posljednjoj utrci u klasi do 250 ccm u povijesti prije nego je sljedeće sezone zamijeni klasa Moto2 pobjedu je odnio Hector Barbera (44:10,601) ispred Bautiste i De Rose (svjetski prvak Hiroshi Aoyama je tek sedmi), a u klasi do 125 kubika je slavio svjetski prvak Julian Smith (41:17,553) ispred Smitha i Espargara.

Sljedeća sezona starta 11. travnja na stazi Losail Velikom nagradom Katara.