Marin Pintur • utorak, 10.11.2009.

Odigrano je jedanaest uzvratnih dvoboja španjolskog Kupa kralja. Real nije uspio nadoknaditi sramotan poraz protiv trećeligaša Alcorcona, dok je Barcelona petardom ispratila Leonesu. Atletico i Sevilla bili su uvjerljivi. Usprkos malim poteškoćama, prolaz su zabilježili i Valencia i Villarreal...

Nogometašima Reala nije pošlo za nogom izbaciti Alcorcon, trećeligaša koji im je prije dva tjedna nanio jedan od najsramotnijih poraza u slavnoj povijesti. Iako su tijekom cijelog dvoboja bili dominantni i stvorili dosta prilika, jedini pogodak za igrače Manuela Pellegrinija postigao je Van der Vaart tek u 81. minuti. Tako će Real još jedne sezone ostati kratak u Kupu kralja, prošlo je 16 godina otkako su zadnji put osvojili to natjecanje.

Zato je Barcelona opravdala očekivanja zabivši pet komada Leonesi. Zanimljivo, prvo je poluvrijeme završilo bez pogodaka. Tada je proradio Barcin napad, posebno Bojan koji je postigao prva dva gola, u 52. i 54. minuti. Treći pogodak je djelo Pedra koji nastavlja s odličnim igrama. U igru su kasnije ušli Messi i Xavi i postigli po jedan zgoditak za konačnih 5:0.

Atletico je bio vrlo uvjerljiv protiv svog suparnika Marbelle. Nakon pobjede od 0:2 na gostujućem terenu, Atletico je bio efikasan na Vicente Calderonu. Posebno je raspoložen bio argentinski reprezentativac Maxi Rodriguez koji je čak četiri puta zatresao mrežu protivnika.

Teže od očekivanog, prolaz među 16 najboljih ostvarili su Valencia i Villarreal. Nogometaši s Mestalle slavili su u prvoj utakmici s golom prednosti, a u uzvratu su već u 16. minuti vodili 2:0 pogocima Marchene i Žigića. Međutim, Alcoyano se odbio predati i nakon što su smanjili krajem prvog dijela, do izjednačenja su došli u 84. minuti. Međutim, više od toga nisu mogli.

Villarreal je ugostio Puertollano i do pogotka odluke došao tek petnaest minuta prije kraja kada je precizan bio Giuseppe Rossi.

Udarci s bijele točke odlučili su pobjednika u dvoboju Sporting Gijona i Recreativa. Iako je Sporting, za koji danas nije nastupio Mate Bilić, imao 1:1 iz prvog susreta i poveo već u 3. minuti preko Barrala, nije uspio proći u sljedeći krug. Dopustili su Recreativu da izjednači i preko lutrije jedanaesteraca prođe među 16 najboljih u Kupu kralja.

Četvrto kolo donijelo je i dva međusobna susreta prvoligaša. Malaga i Zaragoza odigrali su bez pogodaka, čime je prolaz osigurala Malaga. Marko Babić odigrao je cijelu utakmicu za Zaragozu. Osasuna je protiv Xereza potvrdila plasman u osminu finala zgoditkom Dadyja deset minuta prije kraja.

Sevilla je opet napunila mrežu Lorquija. Prvo je poluvrijeme završilo bez pogodaka, a drugo počelo iznenađujućim zgoditkom gostiju. Tada se Sevilla uozbiljila i u razdoblju od 51. do 65. minute postigla četiri pogotka. Posljednji pogodak je djelo Carlosa u sudačkoj nadoknadi.

U susretu Tenerifa i Celte drugoligaš je nadvisio člana Primere. Celta je na Tenerife donijela gol prednosti iz prve utakmice. Na semaforu je dugo stajalo 0:0, da bi u 82. minuti Celta postigla zlata vrijedan pogodak iako je samo četiri minute ranije ostala s igračem manje.

Deportivo i Murcia odigrali su bez pogodaka što je značilo da je plasman u daljnje natjecanje osiguralo klub iz La Corune.

Kup kralja, 4. kolo, uzvratne utakmice: Atletico – Marbella 6:0, Valencia – Alcoyano 2:2, Villarreal – Puertollano 1:0, Deportivo – Murcia 0:0, Malaga – Zaragoza 0:0, Osasuna – Xerez 1:0, Real Madrid – Alcocron 1:0, Sevilla – Lorqui 5:1, Tenerife – Celta 0:1, Sporing Gijon – Recreativo 1:1 (2:4 - 11 m), Barcelona – Leonesa 5:0