Vodeni sportovi

Četiri svjetska rekorda u Stockholmu

Maja Giljanović • srijeda, 11.11.2009.

Pljusak svjetskih rekorda na trećoj postaji Arena Svjetskog kupa u Švedskoj u Stockholmu. Prvog dana su srušena četiri, a drugog u kvalifikacijama i finalnim utrkama jedan više, ukupno devet.

Prvog dana Svjetskog kupa u Stockholmu poboljšana su četiri svjetska rekorda - Kaio Almeida na 200 delfin (1:49,11), Felicity Galvez na 100 delfin (55,46) i dva Zhao Jing na 50 leđno (drugi je prvi put u povijesti spustila ispod 26 sekundi na 25,82) - drugog je dana Jessica Hardy upisala peti u kvalifikacijama utrke na 50 prsno (kao prva svih vremena isplivala je ispod 29 sekundi, četiri stotinke 28,96), a finalni je program otvorio Peter Marshall na 50 leđno.

Svjetski rekorder je svojih 22,75 iz Durbana (srušio je u Južnoafričkoj Republici svjetski rekord gosta Splita Randalla Bala) prije 20-tak dana poboljšao dvije stotinke na 22,73 i slavio ispred Japanca Junye Koga (22,98) na drugom i drugog Amerikanca Adama Manie (23,02).

26-godišnjaku je ovo peti svjetski rekord nakon 23,05 na 50 leđno upravo u Stockholmu prije godinu dana te 50,32 (2004.), 49,94 (2008.) i 49,63 (lani) na 100 leđno.

Sljedeća je utrka donijela i sedmi svjetski rekord. Liu Zige je na 200 delfin lanjskih 2:03,12 Japanke Yuko Nakanishi spustila na 2:02,50 i osvojila prvo mjesto ispred Galvez (2:03,91) na drugom i Petre Granlund (2:06,01) na trećem mjestu.

Olimpijska prvakinja (jedinu je zlatnu medalju Liu osvojila za Kinu na OI u Pekingu) i svjetska viceprvakinja, 20-godišnja je Kineskinja vlasnica svjetskog rekorda na 200 delfin i u malim i u velikim bazenima (2:01,81).

Osmi svjetski rekord stockholmskog mitinga je čedo Zhao Jing. Kineskinja (58,40) je na 100 mješovito ispred srebrne Nizozemke Hinkelien Schreuder (58,65) i brončane Britanke Francesce Halsall (58,81) u povijest poslala 58,51 Therese Alshammar postavljenih prošli mjesec u Durbanu.

19-godišnjakinja je i olimpijska bronca u štafeti (4x100 mješovito) i svjetsko zlato (50 leđno) u 50-metarskim bazenima te svjetska rekorderka na 50 leđno u 25-metarskim bazenima.

Posljednja utrka programa je rezultirala i devetim svjetskim rekordom. Alshammar je izgubila primat na 100 mješovito (Šveđanka je u prethodnoj utrci odmarala), ali je slavila 50 delfin. Pobijedila je ispred Australke Marieke Guehrer (24,72) na drugom i Dankinje Jeanette Ottesen (25,18) na trećem mjestu i svojih 24,75 iz Durbana prije tri tjedna spustila na 24,46.

Četvrti Svjetski kup je na rasporedu ovog vikenda, 14. i 15. u Berlinu.