Vodeni sportovi

Phelps bez medalje

Maja Giljanović • subota, 14.11.2009.

14-erostruki olimpijski pobjednik, 22-erostruki svjetski prvak u 50-metarskim, jednom svjetski prvak u 25-metarskim bazenima i 37 puta svjetski rekorder od čega u ovom času šesterostruki Michael Phelps je u finalu utrke na 200 delfin na Svjetskom kupu u Berlinu osvojio peto mjesto.

Jedan od najvećih olimpijaca u povijesti Michael Phelps je četiri dana nakon bronce na 100 mješovito i tri dana nakon srebra na 200 mješovito osvojenih u Stockholmu na Svjetskom kupu u Berlinu osvojio tek peto mjesto u finalu utrke na 200 metara delfin.

24-godišnji je Amerikanac isplivao više od tri sekunde sporije od svjetskog rekorda Brazilca Almeide (1:49,11) i tih ga je 1:52,26 ostavilo bez medalje iza Rusa Nikolaja Skvorcova (1:50,58), Brazilca Frederica Castra (1:51,64), Australca Nicholasa D'Arcyja (1:51,72).

Dankinja Lotte Friis je ispred Čileanke Kristel Köbrich (8:08,02) i svjetske rekorderke (8:04,53 na Europskom prvenstvu u Rijeci prošle godine) Talijanke Alessije Filippi (8:16,94) svoj rekord svjetskih prvenstava na 800 metara iz Stockholma prije četiri dana (8:07,94) spustila na 8:04,61.

Kanađanin Brent Hayden (45,56) je osvojio 100 metara slobodno ispred švedskog Splićanina (majka mu je iz Splita, otac 28-godišnjaka je iz Švedske) Stefana Nystranda (45,73) i Južnoafrikanca Lyndona Fernsa (46,03), Šveđanka Sarah Sjöström (1:53,77) je slavila na 200 slobodno ispred Australke Merinde Dingjan (1:54,61) i Kanađanke Alexandre Gabor (1:54,97), a Južnoafrikanac Chad Le Clos (4:02,18) je pobijedio na 400 mješovito ispred Poljaka Lukasza Wojta (4:03,20) i Rusa Aleksandra Tihonova (4:04,51).