Rubin i Tomas obranili titulu

Maja Giljanović • subota, 21.11.2009.

Kolo prije kraja nogometaši Rubina su obranili prošlogodišnji naslov prvaka ruske Premier lige. Suigrači bivšeg hrvatskog reprezentativca Stjepana Tomasa nisu pobijedili Zenit Ivice Križanca, ali i bod im je bio dovoljan nakon što je Spartak Stipe Pletikose izgubio od CSKA.

29. kolo Premier lige donijelo je rasplet prvenstva Rusije što se pitanja prvaka tiče. Rubin Stjepana Tomasa je u Kazanu dočekao Zenit Ivice Križanca i bodom (0:0) osvojenim protiv prvaka prije dvije godine (Križanac je odigrao svih 90 minuta) drugoplasiranom je Spartaku Stipe Pletikose pobjegao na nedostižnih pet bodova.

Deveterostruki prvak (posljednji put, međutim, 2001.) Spartak je na svom Lužnjikiju protiv CSKA savršeno otvorio utakmicu golom Alexa u 7. minuti. Gosti su izjednačili u 45. (Džagojev) i preokrenuli u 49. (Necid), Spartak je u život vratio Welliton u 65. samo da bi minutu prije kraja češki reprezentativac Necid svojim drugim golom promovirao Rubin u prvaka.

Tomislav Dujmović je odigrao svih 90 minuta u pobjedi Lokomotiva protiv Dinama (Torbinski i Wagner) i pomogao u zapletu borbe za treće mjesto koje sljedeće godine donosi izravan plasman u Europsku ligu.

Zenit, Lokomotiv i CSKA od trećeg do petog mjesta iza Rubina i Spartaka koji će u LP-a u posljednjem kolu odlučuju u preostala dva europska putnika.

Treći je trenutno Zenit ispred Lokomotiva samo zbog bolje (devet golova) gol-razlike, a petoplasirani CSKA zaostaje bod. FK Moskve na šestom mjestu može u kvalifikacije pobijedi li Dinamo, a CSKA ili Lokomotiv izgube. CSKA u posljednjem kolu dočekuje Saturn, a Zenit Spartak. Najbolji je raspored Lokomotiva koji će u slučaju pobjede na gostovanju protiv davno otpisanog Himkija i pobjede Spartaka u Sankt Peterburgu dogodine izbjeći europske kvalifikacije.

Himkiju koji je odavno drugoligaš pridružio se i Kuban unatoč pobjedi u Groznom protiv Tereka jer iza Rostova na 14. mjestu zaostaje tri boda i ima 14 golova slabiju gol-razliku.

Rusija, 29. kolo:
Rubin - Zenit 0:0, Spartak (M) - CSKA 2:3, FK Moskva - Spartak (N) 0:2, Amkar - Himki 2:0, Dinamo - Lokomotiv 0:2, Saturn - Krila Sovjetov 3:1, Terek - Kuban 0:1, Tom - Rostov 2:1