Ostali sportovi

NFL uvodi nove mjere sigurnosti igrača

Mario Majdić Natrlin • četvrtak, 03.12.2009.
NFL uvodi nove mjere sigurnosti igrača
Foto: EPA

Vodstvo NFL-a odlučilo je poduzeti konkretne mjere u borbi protiv čestih i opasnih povreda glave, osobito potresa mozga koje su svakodnevna pojava u profesionalnoj ligi američkog nogometa...

Ozljede u footballu su, zbog prirode tog sporta, specifična i jako delikatna tema. Dakako, najosjetljivije područje je glava igrača koja je, usprkos zaštitnim kacigama, stalno izložena jakim udarcima. Roger Goodell, komisionar lige, iznio je novi set pravila i načina postupanja koje će 32 momčadi u NFL-u morati provoditi.

Potresi mozga i njihove dugoročne, negativne posljedice, već su nekoliko godina tema žestokih rasprava i istraživanja bilo da se govori o srednjoškolskom, sveučilišnom ili profesionalnom footballu. Redovito su na vidjelo izlazile potresne priče igrača koji se, nakon prestanka profesionalnog bavljenja sportom, moraju nositi s teškim posljedicama ozljeda glave zadobivenih za vrijeme igračke karijere.

Najnovije istraživanje otkrilo je zabrinjavajući podatak kako je čak petina od 160 ispitanih profesionalnih igrača, barem jednom prikrilo od liječnika simptome potresa mozga. Bilo je to zvono za uzbunu koje je jasno dalo do znanja kako NFL mora dodatno urediti način postupanja u takvim situacijama.

Komisija sastavljena u svrhu određivanja novih pravila, a nakon kongresa NFL-a čiji je dnevni red bila upravo ta tema, objavila je kako se od sada igrač, koji nakon zaprimljenog udarca u glavu pokaže neke od simptoma potresa mozga (gubljenje pamćenja, stalna vrtoglavica i glavobolja), više ne smije taj dan vraćati na trening ili utakmicu. Igrač će morati "položiti" standardizirane medicinske testove, a ne bi se trebao vraćati na teren dok ne nestanu svi simptomi.

Jedno od novih pravila koje će imati najveći utjecaj, zasigurno je određivanje nezavisnog neurologa kojeg će svaka momčad morati imati uz svoj standardni liječnički tim. Svrha je određivanja tog savjetnika u tome da se uspostavi potpuna objektivnost i nepristranost u situacijama kada bi timski doktor bio u sukobu interesa između dobrobiti momčadi i samog igrača.

"Dokazi pokazuju da je medicinsko osoblje određivalo potrese mozga na prilično konzervativan način. Ovo novo pravilo o zabrani povratka u igru pojačava našu obvezu u unapređivanju sigurnosti igrača. Poboljšana opreme, bolja edukacija i promjene u pravilima sa svrhom smanjivanja posljedica udaraca u glavu, učinit će našu igru sigurnijom za ljude koji je igraju i postavljaju važan standard za igrače koji igraju na bilo kojoj razini", objasnio je Roger Goodell.

Sigurniji pristup u odnosu prema potresu mozga, već smo mogli primijetiti kod dodavača Bena Roethlisbergera (Pittsburgh Steelers) i Kurta Warnera (Arizona Cardinals) koji su, u dogovoru s liječnicima, odlučili propustiti utakmice 12. tjedna koje su bile na rasporedu svega sedam dana nakon što su primili udarce u glavu. Iako to izgleda samorazumljivo, u nedavnoj prošlosti su se igrači, često uz blagoslov timskog doktora, vraćali i nepunih tjedan dana nakon pretrpljenih ozljeda glave.

Koliko je ovaj problem svakodnevica NFL-a, govori i sasvim jednostavan podatak u kojem je čak 11 igrača na ovotjednoj listi ozlijeđenih, pretrpjelo potres mozga. Od sada će se momčadi puno ozbiljnije baviti ovim problemom, a nezavisni neurolog će imati svrhu da liječnici ne bi radili na štetu igrača kako bi se ovaj što prije vratio i pomogao svojoj momčadi.

Prije tjedan dana, dvojica članova komisije NFL-a zadužene za pitanje potresa mozga, dalo je ostavku u jeku rasprave o uvođenje novih pravila. Ova pravila su jedna u nizu u zadnjih nekoliko godina, sa primarnom svrhom zaštite sigurnosti igrača. Iako je većina tih pravila naišla na razumijevanje i odobravanje, posebni tretman koji dobivaju dodavači (quarterbackovi), često najskuplji i najpopularniji NFL igrači, nije dočekan sa zadovoljstvom, s obzirom da se obrambeni igrači u velikoj mjeri ograničavaju, a postavlja se i pitanje je li ratio tih pravila zaštita zdravlja ili novca.

U obzir zasigurno treba uzeti i ponašanje samih igrača koji se na terenu često ne pridržavaju zadanih pravila čija je svrha upravo njihova sigurnosti (ne pričvršćuju kacige). Kako je i spomenuto istraživanje pokazalo, u velikoj mjeri skrivaju ili umanjuju simptome koje osjećaju kako bi se, ili zbog velike želje ili zbog zaštite statusa u sportu u kojem vlada jaka konkurencija i velika dinamičnost, što prije vratili na teren.

Sviđa ti se članak? Podijeli ga!

  • Najnovije
  • Najčitanije

Sportnet Forum

Za komentiranje članaka morate biti prijavljeni kao član Sportnet Kluba. Prijavite se!