1. Hrvatska nogometna liga, 17. kolo, 05.12.2009, 20:15 h, Osijek, stadion Gradski vrt, gledatelja: 1.500
Suci: Marijo Strahonja (Zagreb), Andrija Olujić (Zagreb) i Siniša Sabljak (Požega)

Ivana Jurica • subota, 05.12.2009.

Posve zasluženo Osijek je nakon dugog čekanja pobijedio Šibenčane u Gradskom vrtu. S uvjerljivih 3:0 nadigrali su domaći Modre iz Krešimirova grada, a to se prvenstveno odnosi na igru u drugom poluvremenu. Mrežu gostiju načeo je Vida u posljednjim trenucima prvog poluvremena, a posao su u nastavku završili Barišić i Nikšić.

Antonio Jakoliš
48'
27
Hrvoje Spahija
59'
5
Alvin Karadža
76'
Branko Karačić

Gosti su bolje ušli u utakmicu. Iako su im nedostajala četiri standardna igrača, momčad Branka Karačića pokazala je da se u Osijek nije došla braniti. U šestoj minuti prvi je put zaprijetio Dajić, ali otišlo je visoko preko kola. Ali samo minutu kasnije brzonogi napadač gostiju našao se u stopostotnoj prilici, Budiša mu je poslao dugu loptu, on je izbjegao zaleđe, krenuo sam na vratara Karduma, ali pucao je tik uz vratnicu njegova gola.

Imali su Šibenčani terensku inicijativu, dok Osječani nikako nisu uspijevali zaprijetiti gostujućem vrataru Blaževiću. Pokušao je Ibriks u 30. minuti iz slobodnog udarca, ali otišlo je daleko od gola. Pokušavao je i Miličević pred sam kraj poluvremena, ali rezultat se i dalje nije mijenjao. Promijenio se ipak u posljednjim sekundama sudačke nadoknade i to iz prekida. Knežević je izveo korner, na pravom mjestu našao se kapetan Domagoj Vida koji glavom matira Blaževića i u najboljem trenutku donosi prednost svojoj momčadi.

Žalili su gosti za prilikom Dajića iz sedme minuta, ali u nastavku takvu priliku nisu imali. Vodstvo iz prvog dijela domaćinima kao da je dalo krila pa su u drugih 45 minuta zaigrali daleko bolje. U 50. minuti Barišić je tako pogodio prečku. Ipak, 16 minuta kasnije dobra igra domaćinima se isplatila. Vida je povukao protunapad, dodao na desnu stranu za Barišića koji vara svog čuvara Eleza, odlično puca, a lopta se od suprotne stative odbija u mrežu za vodstvo od 2:0.

Nakon primljenog gola Šibenčani su morali krenuti još otvorenije. Još ranije Karačić je uveo mladog Jakoliša, a 15-ak minuta prije kraja i visokog Karadžu. No, nije to donijelo značajnije promjene u igri njegove momčadi. Opasnije je bilo na suprotnoj strani. Gotovo sve osječke kontre i polukontre donosile su opasnost pred Blaževićem. U 77. minuti domaći napadač Milićević primio je loptu, zaobišao i istrčalog gostujućeg vratara, ali prije od njega do lopte su stigli braniči gostiju i nova dobra prilika domaćih je propala.

Dvije minute kasnije gosti su tražili kazneni udarac. Ademi je pucao iskosa sa desne strane, lopta je pogodila u ruku Vidu, bila je to situacija slična onoj na Poljudu prije tjedan dana, ali sudac Strahonja pokazao je samo da se igra dalje. U 85. minuti Osijek je došao i do trećeg gola. Nikšić je pucao, a lopta se od noge Spahije odbila u mrežu, imali su domaćini i sreće u ovoj akciji.

Do kraja utakmice po jedna prilika na svakoj strani. Blažević je obranio udarac Kneževića, dok je na suprotnoj strani Kardum istrčavanjem odnio loptu ispred Spahije. Zahvaljujući odličnoj igri u drugih 45 minuta Osječani su došli do pobjede nad Šibenčanima, kod kojih je u nastavku do izražaja ipak došao izostanak četvorice standardnih prvotimaca.

Utakmica s još većim ulogom između istih protivnika bit će ona u srijedu na Šubićevcu, u uzvratnom susretu četvrtfinala Kupa Hrvatske.