Mondeville jedini preokrenuo

Matej Milanović • petak, 05.02.2010.

Odigrano je i preostalih sedam uzvratnih susreta osmine finala Eurokupa za košarkašice. Ruski klubovi Nadežda i Dinamo Moskva su bili blizu ispadanju, ali su u konačnici zadržali prednosti i prošli. Mondeville je pak jedina ekipa koja je preokrenula zaostatak iz prvog susreta...

Nadežda je dobro krenula u gostima kod Zaragoze i u prvoj četvrtini je u nekoliko navrata imala +6. Ipak, Španjolke su pri kraju dionice zaredale pet poena i na prvi odmor otišle s minimalnim zaostatkom, 17:16. U drugoj četvrtini Zaragoza je preokrenula, imala i po šest poena prednosti, a na veliki odmor je domaća ekipa otišla sa 40:35.

Nakon dvije minute drugog poluvremena domaće su došle do 47:37 i poništile prednost koje su Ruskinje stekle u prvom susretu. Međutim, Nadežda je napravila seriju od deset poena i izjednačila rezultat. Na zadnji odmor je Zaragoza otišla s minimalnom prednošću, a u tijeku zadnje dionice je u nekoliko navrata došla i do osam poena prednosti, zadnji put 45 sekundi prije kraja na 77:69.

Ruskinje su ipak zadržale mirnoću kod slobodnih bacanja te je susret završio 78:72 za Zaragozu, što Španjolkama nije bilo dovoljno za preokret. Sheana Mosch je u gostujućim redovima upisala 25 poena.

Mondeville je protiv Botas Spora trebao nadoknaditi devet poena zaostatka iz prvog susreta. Serijom od 16:2 krajem prve i početkom druge četvrtine Francuskinje su došle do 31:16 i time se dovele u prednost u ukupnom rezultatu. Do poluvremena su domaće pobjegle na 47:26. U trećoj dionici razlika je oscilirala između 21 i 13 poena, a na zadnji odmor se otišlo pri rezultatu od 65:50 za domaće.

Nakon svega minute posljednje dionice Botas Spor je smanjio na 67:58, a tri i pol minute prije kraja turski je sastav bio na -8, 78:70. Tim bi rezultatom Mondeville ispao, no do kraja susreta je francuski sastav napravio 8:0 i došao do konačnih 86:70. Kod domaćih je 22 poena ostvarila Temeka Johnson.

Mučio se i moskovski Dinamo protiv Ibize. Ruskinje su slavile sa sedam poena prednosti u Španjolskoj i do prvog odmora su došle do ogromne prednosti od 27:14 te se sve činilo riješeno. Međutim u zadnje četiri minute je Ibiza napravila seriju od 14:3 i došla na svega dva poena minusa pred odlazak u svlačionice, 36:34.

U trećoj četvrtini su gostujuće igračice došle i do 51:45 na tri minute od posljednjeg odmora, no do kraja dionice je Dinamo smanjio na -3. Posljednja dionica je bila veoma izjednačena te Ibiza više nije bila u prilici pobjeći na osam razlike koliko im je trebalo za četvrtfinale. U konačnici su čak slavile Ruskinje sa 70:67. Ibizi nije pomoglo niti 20 poena Shannon Johnson.

Lattes Montpellier je protiv Imperial AEL-a morao nadoknaditi 20 razlike. Ciparski je sastav u prvoj četvrtini imao i +7, no Francuskinje su izjednačile do poluvremena, a nakon veoma izjednačenog susreta u samoj završnici imale i deset poena prednosti. Utakmica je završila 58:51 za Lattes Montpellier koji ipak nikad nije ugrozio veliku prednost Imperial AEL-a iz prve utakmice. Kod domaćih su se istaknule Pauline Krawczyk s 21 poenom i Mandisa Stevenson s 11 skokova, a kod Imperial AEL-a je double-double s 18 poena i deset skokova ostvarila Chamique Holdsclaw.

Municipal Targoviste je u goste kod Gran Canarie došao s +25 iz Rumunjske. Španjolke su vodile kroz većinu susreta, no nikad nisu imale više od 14 poena prednosti, a i to su ostvarile tek u samoj završnici. Susret je završio 78:67 za domaće kod kojih je 20 poena i 11 skokova ostvarila Jaklin Zlatanova.

Athinaikos je minimalno slavio u Kijevu kod Dinama, no uzvrat je riješen vrlo rano. Već nakon 13 minuta igre bilo je 30:18 za Grkinje. Dinamo je u tijeku treće četvrtine dolazio i na -3, ali je Athinaikos to uspješno vraćao na mirnu prednost i na zadnji odmor otišao s 58:47. U zadnjoj dionici nije bilo nikakvih uzbuđenja te su domaće došle do mirne pobjede od 81:66. Odlična je u redovima Athinaikosa bila Candice Wiggins sa 25 poena. U posljednjem susretu Dinamo Kursk je otputovao u Györ sa 29 poena prednosti. U uzvratu su Ruskinje bile još uvjerljivije te su slavile s 85:44.