Schio ispao, tri dvoboja u majstoricu

Matej Milanović • subota, 06.02.2010.

Odigrane su druge utakmice osmine finala Eurolige košarkašica. U tri dvoboja će se igrati i odlučujuća treća utakmica, a od slabije rangiranih ekipa jedino su Košice prošle nakon dva kola, izbacivši Schio. Tu priliku je imao i Brno, ali su Čehinje poražene doma od Rivas Ecopolisa.

Bourges je protiv Salamance izgubio prvi susret koji je igran u Španjolskoj, no doma su do prvog odmora došli do 20:15. Gostujuće igračice su odmah došle na poen zaostatka početkom druge dionice, ali je Bourges do kraja poluvremena došao i do +9, 38:29. I u trećoj četvrtini su domaće loše otvorile i omogućile Salamanci prilazak na minimalni zaostatak, no do posljednjeg odmora je razlika opet narasla na osam razlike, 53:45.

U posljednjoj dionici su se Španjolke opet približile i došle do minusa od dva poena, ali je Bourges dobro odigrao završnicu i sa 69:64 izborio pobjedu i odlučujuću treću utakmicu koja će se igrati u Salamanci. Bez obzira na poraz, odličan je nastup u redovima Salamance upisala Sancho Lyttle s 20 poena i 16 skokova.

Pecs je u Poljskoj izgubio prvu utakmicu s 27 razlike protiv Wisle, no u drugom susretu Mađarice su odigrale puno bolje i pred domaćom publikom ostvarile važan uspjeh. Domaće su u prvoj četvrtini došle do pet poena prednosti i to povećale na 38:28 do poluvremena. Treću četvrtinu je puno bolje odigrala Wisla koja je čak preokrenula rezultat i u četvrtu dionicu ušla s 54:51.

Ipak, Pecs je serijom od 15:3 početkom zadnje dionice vratio +9 i do kraja su domaće kontrolirale rezultat i slavile 68:64 izborivši majstoricu u Poljskoj. U redovima Pecsa je fantastičnu večer imala Dalma Ivanyi koja je ostvarila triple-double s 24 poena, 11 skokova i 10 asistencija.

Košarkašice Brna su pak u prvom susretu iznenađujuće pobijedile kod Rivas Ecopolisa i u domaćem dvoboju su serijom od deset poena došle do 21:10 nakon prve četvrtine. No, u drugoj su zabile koš tek nakon šest i pol minuta i nakon protivničke serije od 14 poena. Sveukupno su u toj drugoj četvrtini domaće skupile osam poena i na veliki odmor otišle s minimalnim zaostatkom.

U 37. minuti Rivas Ecopolis je došao do +10, a na zadnji odmor su Španjolke otišle sa 51:46. u konačnici su domaće imale priliku za pobjedu, no lošije izvođenje slobodnih bacanja i par promašenih šuteva dale su konačnih 67:64 Rivas Ecopolisu koji će doma tražiti ulazak u četvrtfinale. Najbolja pojedinka susreta bila je igračica Brna, Dewanna Bonner, s 27 poena.

Jedina ekipa koja je igrala prvu utakmicu u gostima i koja je prošla nakon dvije utakmice su Košice. Slovakinje su slavile tri razlike na gostovanju u Schiju, a u uzvratu su serijom od osam poena došle do 21:20 u 14. minuti igre. Do poluvremena su domaće došle na 6, a na zadnji odmor su otišle s velikih 54:43. Schio je u završnici susreta došao do 60:56, ali su domaće pred svojom publikom zadržale hladne glave i došle do pobjede od 65:59. Kod Talijanki je double-double upisala Mudju Ngoyisa s 18 poena i 12 skokova.

Fenerbahče je u gostima protiv Taranta poveo 35:19 na poluvremenu. Turkinje su zatim kontrolirale rezultat i početkom zadnje dionice došle do 50:35. Taranto je u završnici smanjio na konačnih 60:55, ali vremena je bilo premalo za preokret i Fenerbahče je zasluženo prošao dalje.

Galatasaray je doma lovio pobjedu za majstoricu protiv Ekaterinburga. Turkinje su nakon što su zaostajale skoro cijeli susret došle na minimalni zaostatak od 50:49 tri minute prije kraja. Ipak, umjesto tijesne završnice, došlo je do potpunog pada domaćih koje su ubacile još samo jedan poen te su Ruskinje upisale visoku pobjedu od 61:50.

Ros Casares je u gostima kod Praga došao do 24:12 na kraju prve četvrtine i rutinski zadržavao prednost kroz cijeli susret. Španjolke su na kraju slavile 85:74 i prošle u četvrtfinale. Prolaz je izborio i Spartak Moscow Region pobjedom 91:69 na gostovanju u Gdyniji. Odlična je u redovima Ruskinja bila Diana Taurasi s 31 poenom.