Maroussiju derbi, Panathinaikosu vrh

Branimir Korać • nedjelja, 07.02.2010.

Grci su ovog vikenda odradili 15. prvenstveno kolo, a igrana su i dva derbija. Panathinaikos je u gostima bio bolji od Panelliniosa, a Olympiacos je poražen na gostovanju kod Maroussija...

Košarkaši Panathinaikosa nakon dva poraza u Euroligi nisu iznapadani od vlastitih navijača već im je pružena puna podrška, a oni su odgovorili pobjedom u derbiju kod Panelliniosa. Potencijalno teško gostovanje kod četvrtoplasirane momčadi lige završeno je pobjedom Panathinaikosa 75:63 u susretu u kojem su gosti konstantno bili u prednosti.

Najbolji kod pobjednika bili su Nikola Peković s 14 poena i Vassilis Spanoulis s 11 poena. U domaćem sastavu Roderick Blakney je ubacio 21 poen, a Kostas Haralabidis 12.

Olympiacos je u derbiju kola poražen kod Maroussija 82:74. Gostima je pripao samo početak utakmice kada su krenuli s 8:0, a sve u nastavku bilo je u znaku Maroussija. Imao je domaćin četiri i pol minute prije kraja 78:65 da bi Olympiacos odgovorio s 8:0, ali u završnici su ipak Homan i Kaimakoglou odgovorili ubačajima za novi bijeg i osiguranje pobjede.

Konstantinos Kaimakoglou s 19 poena i osam skokova bio je prvo ime Maroussija, a dobro ga je pratio s 14 poena, devet asistencija i pet ukradenih lopti Jamon Lucas Gordon. Kod Olympiacosa Josh Childress je ubacio 15 poena uz šest skokova, a Linas Kleiza 13 poena uz deset skokova. Nikola Vujčić za 11 minuta ubacio je šest poena (2/6 iz igre).

Očekivanu pobjedu upisao je Kolossos koji nije imao nikakvih problema na svom parketu protiv Trikalle. Kolossos je slavio 82:58, a pitanje pobjednika riješio je u drugoj dionici kada je pobjegao na 18 poena viška što skromni gosti nisu mogli uhvatiti i preokrenuti.

Raspoložen je bio Lance Harris koji je ubacio 18 poena, a 15 poena i devet skokova dodao je David Monds. Kod gostiju Savo Đikanović je ubacio 12 poena, a Giorgios Apostolidis je dodao deset poena i šest skokova.

Aris i PAOK nalaze se u žestokoj borbi za doigravanje, a nakon što je u ovom kolu Aris slavio u međusobnom dvoboju 69:59 četiri momčadi pokrivaju tri mjesta koja vode u doigravanje s omjerom 7-8. PAOK je u gradskom derbiju u posljednjoj četvrtini uspio se približiti na 50:49 nakon čega se domaćin poenima Clarka i Richardsona ponovno odvojio. Posljednji put PAOK se približio četiri minute prije kraja smanjivši na minus dva, ali onda slijedi serija Arisa 9:0 koja je riješila pitanje pobjednika.

Aris su predvodili Michalis Kakiouzis s 18 poena i šest skokova te Keydren Clark sa 16 poena. Kod gostiju Kenny Gregory je ubacio 16 poena uz sedam skokova.

Neočekivanu katastrofu doživio je Panionios na gostovanju kod AEK-a. Nakon prvih deset minuta činilo se kako sve ide po planu obzirom da je Panionios vodio 20:12, no nakon toga je sve krenulo nizbrdo. Naredne dvije četvrtine AEK dobiva s 48:16, bježi na nedostižnu prednost i mirno privodi susret kraju.

Torin Green sa 16 poena bio je najbolji kod pobjednika, a slijedio ga je imenjak Francis s 14 poena i 13 skokova. Kod gostiju Giannis Kalambokis je ubacio 19 poena.

Kavala je u gostima kod Peristerija zakomplicirala malo situaciju u završnici, ali domaćin je preko Bramosa i Arnolda ipak zadržao prednost i slavio 73:68. Giorgos Tsiakos sa 16 poena i osam skokova predvodio je Peristeri, a DeJuan Collins s 15 poena i šest skokova Kavalu. Bruno Šundov za 17 minuta ubacio je četiri poena (1/2) i uhvatio pet skokova.